• njalepsza książka jaką czytałam OwO
  • Ostatnia książka z serii. Na naszych oczach widzimy, jak Eadlyn z buntowniczej nastolatki stała się dojrzałą kobietą, gotową zasiąść na tronie. Nie boi się już miłości, samodzielnej władzy i liczy się z opinią publiczną. Potrafi słuchać, dostrzegać problemy i poszukuje rozwiązań. Jest silna, charyzmatyczna i... zagubiona. Zwłaszcza, jeśli chodzi o własne uczucia. Czy będzie potrafiła podjąć właściwą decyzję w swojej sprawie? Czy odważy się wbrew wszystkim złamać reguły i zadbać o własne szczęście? • Cała seria to nie jest tylko historia o kopciuszku i poszukiwaniu miłości. Kiera Cass porusza wiele ważnych tematów społecznych, z którymi borykamy się każdego dnia. Jak sprzeciwić się rodzicom, wyfrunąć z rodzinnego gniazda i zacząć realizować własne marzenia? "Obwieścić światu", że osoba, którą kochamy, jest tej samej płci? Czy może dalej żyć w ukryciu? Dać komuś szansę na rozwój czy dalej trzymać go przy sobie? Za to właśnie szczerze polubiłam historię "Rywalek" - bo mówi o rzeczach ważnych i trudnych. Pod historią niczym z bajki, kryje się wiele tematów, które możemy przenieść do własnej codzienności. Autorka pokazuje, że trudne wybory ma każdy z nas, niezależnie od tego, kim jest na co dzień. I nasze wybory mogą decydować o tym, jak będzie wyglądało nasze życie. • To była piękna podróż w królewskie progi. Magiczna, owiana wieloma tajemnicami. Pokazująca pałacowe wnętrza, balowe suknie i różnice pokoleniowe. Baśń, w którą warto wkroczyć i powrócić choć na chwilę do czasów dzieciństwa.
  • Poprzednie części były o wiele bardziej ciekawsze, ta jest mocno infantylna, a główna bohaterka ma chyba trociny zamiast mózgu.
  • Pełna recenzja: [Link]
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo