• Początek wydaje się być intrygujący i książka początkowo wciąga, ale później jest tylko gorzej. Ogólnie bardzo słaba pozycja.
  • "Tuż za ścianą" to dobra lektura, czyta ją się szybko, nawet mnie wciągnęła i zaciekawiła. Akcja książki jest powolna, wydarzenia opisane są szczegółowo. Klimat jest duszny, a napięcie utrzymane jest na delikatnym poziomie. Mamy tu zagadkę, tajemnice, zawiłą intrygę, sąsiedzkie spory i wrogości. Pokazane tu jest całe spektrum ludzkich charakterów oraz analizę ich zachowań. Przyglądamy się jak z kulturalnych, dobrze sytuowanych ludzi z bogatego przedmieścia, wyłażą najgorsze instynkty. Jak próg ich cierpliwości i wyrozumiałości przesuwa się coraz dalej i dalej. Jak łatwo nienawiść może zamienić życie w koszmar. Zakończenie mnie rozczarowało, ale mimo to książka nie jest zła i jednemu się spodoba a drugiemu nie. I dlatego każdy powinien wyrobić sobie swoją opinię o książce.
  • Na okładce niejaka Erin Kelly pisze: 'Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony: i "przygotujcie się na ostrą jazdę". Rozumiem, że jest to dobra znajoma autorki, bo napięcie jest takie jak cerowanie dziurawej na pięcie skarpety, Fabuła jest tak nudna i pretensjonalna, ze trudno doczytać do końca. W skali do 1 do 10 tylko 1.
  • “Tuż za ścianą” – to kolejny z cyklu ‘lekkich domestic thrillerów’, które tutaj przytaczam. Jednak tym razem fani trzymającej w napięciu akcji mogą być zawiedzeni. Historia bowiem, bywa momentami nużąca a w centrum uwagi mamy tu więcej sąsiedzkich dram i kłopotów niż tajemnic do rozwiązania. To szybka i przyjemna lektura, o ile podejdziemy do niej bez oczekiwań, a temat osiedlowych intryg klasy wyższej nas nie odstrasza 😉 • Fabuła opowiada o podmiejskiej idylli, gdzie wszystko (włącznie z mieszkającymi tam rodzinami) wydaje się być zadbane i uporządkowane do granic możliwości. To jednak zmienia się w dniu, kiedy do jednego z domów wprowadza się nieokiełznany nieznajomy, który za nic ma panujące tu reguły. Nieustający hałas, remont bez nadzoru i maniery mężczyzny pozostawiające wiele do życzenia doprowadzają do tragedii, która zmienia wszystko w spokojnej dotychczas społeczności. 6/10.
  • Ciekawa książka, którą czyta się bardzo szybko. Interesujący, ale też niepokojący temat potencjalnych sąsiadów i bezradności
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo