• Thomas Harris pozostaje niezmiennie w czołówce moich ulubionych autorów. Cyklem z Hannibalem Lecterem skradł moje serce i zmroził moją krew w żyłach. Tym razem możemy dosłownie zagłębić się w umyśle tej kultowej postaci i choć w części zrozumieć co sprawiło, że stał się takim człowiekiem. • Po raz kolejny wkraczamy w brutalny świat Hannibala Lectera. Jednak tym razem możemy patrzeć na świat jego oczami. Gwarantuję, że zdarzenia widziane po drugiej stronie maski mają całkowicie inne znaczenie i wygląd. Początkowe rozdziały tej książki mogą wydawać się dziwne, niezwiązane z tematem poprzednich tomów, jednak każdy następny rozdział ujawnia przed nami niesamowitą historię. Tutaj nic nie dzieje się przypadkiem, a każda sytuacja ma swoje poważne konsekwencje. Thomas Harris przedstawia nam postać Lectera od dzieciństwa po czas dorosłości, zgłębiamy jego pochodzenie, losy i poznajemy jego rodzinę. I uwierzcie mi, daje to całkowicie odmienny obraz niż ten, który wykreowany został w poprzednich tomach. Autor w pewnym sensie daje nam dosadnie do zrozumienia, że to co spotyka nas w dzieciństwie, z całą pewnością odbije się w późniejszym życiu. Niezastąpiony klimat nie odpuszcza ani na sekundę co sprawia, że trudno rozstać się z tym tytułem. Mroczne tajemnice, brudne sekrety wylewają się na powierzchnię i pozwalają nam na poszerzenie obrazu i opinii o znanej każdemu sylwetce Hannibala Lectera. Pokuszę się o stwierdzenie, że w pewnym sensie ta książka jest swego rodzaju lekiem łagodzącym naszą odrazę do tej postaci, bo sami zaczynami usprawiedliwiać jego straszne działania. Myślę, że jest to dobre zwieńczenie całej tej historii. Nie brakuje elementów grozy, lęki i niepewności, mamy genialną atmosferę, w której tworzeniu jest mistrzem Thomas Harris i cóż, znamy już wszystkie okrutne i te mniej przerażające fakty dotyczące życia kultowego doktora. Autor w doskonały sposób ukazuje wszelkie psychologiczne aspekty, które mnie osobiście bardzo interesują. Książka przez to staje się nie tylko ciekawa, ale pozwala również wyciągnąć sporą ilość wniosków odnoszących się do naszego codziennego życia. Myślę, że fani Harrisa będą zachwyceni, a jeśli jeszcze nie czytaliście tego tytułu to nie wahajcie się ani chwili. • Jeśli macie ochotę na niesamowicie klimatyczną książkę, która wyjawi Wam najskrytsze sekrety najgroźniejszego i najbardziej inteligentnego zabójcy w literaturze to ten tytuł czeka na Was.
  • Jest to naprawdę ciekawa książka. Raczej bym jej nie czytała gdyby nie brat, który to kupił. Przedstawai ona czasy gdy chłopak był mały i po studiach. Dlaczego robi takie rzeczy? Można się dowiedzieć w tej książce.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo