• Ciekawa książka o bardzo trudnych czasach.To był okres, w którym minęła moja młodość i większość dorosłego życia. Nie sądzę by zainteresowała młodego obecnie czytelnika bo trudno je zrozumieć. Absurd tamtych czasów może być nieczytelny dla współczesnych, kolejnych pokoleń. To tak jak moje pokolenie nie w pełni rozumiało traumatyczne wspomnienia rodziców. Dlatego ta książka jest dla obecnych emerytów, ale warto ją przeczytać by uświadomić sobie jak warto być w Unii Europejskiej.To daje szanse i nadzieję,że nie tak łatwo uwięzić nasze wnuki w kolejnym absurdzie. No cóż ale historia uczy, że niczego nie uczy. Dlatego warto czytać takie książki.
  • "Z groszem było wprawdzie różnie, ale czy dzisiaj jest dobrze? Proszę spojrzeć, jak jest. Tylko, że wtedy nikt nikomu nie zazdrościł, niczego nie brakowało. Byliśmy uśmiechnięci i spokojni, że nas nie wyrzucą z pracy. Bawiliśmy się! Och, ile się bawiliśmy! W poniedziałki, w środy, czasami codziennie. Ludzie mieli czas, spotykali się, a nie jak teraz. Życzliwi, nie tacy zawistni. A w zimie padał śnieg."
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo