• Początek wydaje się momentami nudny, ale warto przeczytać uważnie, żeby zrozumieć późniejsze niuanse. Mnie osobiście książka zauroczyła już wiele lat temu. Pisarz ma swój niepowtarzalny styl, co mimo wszystko nieczęsto się zdarza. Niezwykle płynnie potrafił połączyć opowiadanie oparte na wątkach biograficznych z antr­opom­orfi­zmam­i, które przewijają się przez całą powieść. Ironiczne spojrzenie na siebie i swoich kolegów po fachu (autor był lekarzem) sprawia, że pomimo poruszanych czasem trudnych tematów, książkę czyta się świetnie. Nie znam innego pisarza, który z takim wdziękiem potrafił połączyć różne światy, a czytając ją znów po wielu latach, sprawiło mi to nie mniejszą przyjemność, jak za pierwszym razem, a na dodatek znów naładowało dużą porcją optymizmu.
  • Najważniejsze przebrnąć do strony pomiędzy 35-40. Później samo się czyta ale nie pomijać początku ponieważ warto wiedzieć dlaczego , po co i jak.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo