• "Cień góry" to brawurowa kontynuacja powieści Shantaram, która została zainspirowana autentycznymi wydarzeniami. Po dwóch latach od wydarzeń opisanych na jej kartach możemy ponownie śledzić dalsze losy bohaterów. Główna postać – Lin stracił dwie najważniejsze osoby w swoim dotychczasowym życiu. Pierwszą z nich był niejaki Kadirbaj przewodnik duchowy, natomiast drugą Karla jego ukochana, która niestety została poślubiona przez pewnego hinduskiego potentata medialnego. W końcu szmugler Lind wraca do znacznie bardziej zmienionego w tej chwili Bombaju. Nie ma w nim już jego przyjaciół, ponieważ wyruszyli oni w dalszą drogę. Miasto dzięki nowym przywódcom mafijnym stało się tryskającym źródłem coraz brutalniejszych interesów. Natomiast słynny święty człowiek podważa wszelką zdobytą przez Linda wiedzę. Zarówno tą dotyczącą życiu, jak i miłości. Bohater jest zagubiony. Musi na nowo znaleźć sobie miejsce w przerażającym Bombaju, który rządzi się własnymi, okrutnymi prawami. Nie może od tak z niego uciec. Nie pozwala mu przecież na to złożona przed laty fatalna obietnica oraz kobieta, którą cały czas zdaje się kochać…
  • Tak jak pierwsza część, i ta jest pełna interesujących, oryginalnych postaci oraz często zbyt długich opisów. Na pewno jest to bardziej 'męska' książka, mimo to ja tez umiem docenić jej urok, chociaż mimo wszystko jest nieco przereklamowana. I na pewno zbyt długa. Wiele wątków 'duchowych' jest też po prostu nudnawych. Mimo to na pewno pozostaje w pamięci.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo