• Stary dobry King.
  • Jack Torrance podejmuje się zezonowej pracy stróża w hotelu Panorama .Przeprowadza się tam wraz ze swoją żoną i dziesięcioletnim synem Dannym. Obdarzony niezwykłym darem chłopiec od pierwszych chwil wyczuwa w opuszczonym hotelu obecnośc złowrogich sił...Niestety uzależniony od alkoholu i dopuszczajacy się przemocy wobec rodziny ojciec dziecka popada w obłęd ponieważ on także doswiadcza przerażających wizji i odkrywa co wydarzyło się przed laty i w jakich okolicznościach zginął poprzedni stróż wraz ze swoją rodziną... • Lśnienie to przerażająca powieść.Typowe dla Kinga zjawiska nadprzyrodzone dają tu o sobie znać,mieszają się z przyziemnymi problemami jak alkoholizm, przemoc, szaleństwo natury psychicznej...Sprawia to wszystko że książka jest niezwykle interesujaca i czyta się ją w wielkim napięciu....Zdecydowanie polecam tym którym nie są sympatykami twórczości fantastycznej ponieważ ta książka wyłamuje się ze schematu i wydarzenia w niej ukazane stają się rzeczywiste .Jest się czego bać. Rewelacja.
  • A ja nie jestem zachwycona. Czytałam lepsze jego książki. Wiem że się narażę jego wielu fanom, ale można by wyrzucić duże kawałki książki i fabuła nic na tym by nie straciła. W odróżnieniu od "Domofonu" Miłoszewskiego, do którego ktoś porównał "Lśnienie" nie wiadomo właściwie dlaczego Panorama stała się ulubionym miejscem demonów. Jakoś się nie bałam i już. Książka jest moją własnością ale raczej ją komuś podaruję.
  • Lśnienie lub jasność jaką czasami mają ludzie Stephen King definiuje na pograniczu jasnowidzenia, instynktu i porozumiewania się bez słów. Jack, Wendy i pięciolatek • Danny mają za zadanie dbać o hotel, położony wysoko w górach, niedostępny dla turystów na czas zimy. Hotel Panorama kryje jednak w sobie historię nie jednego • wydarzenia, jakie miało miejsce nie tylko na sali balowej. Chłopczyk widzi o wiele więcej niż jego rodzice. Pozostawienie potężnego obiektu jednej rodzinie staje się • dla nich kłopotem, nie przyjemnością. Dziwny plac zabaw, zwierzęta wycięte z żywopłotu, pole do gry w roque'a. Wszystko ma swoją ciemną historię, legendę, • a przeszłość nie chce jak na złość o sobie zapomnieć. Czy wszyscy członkowie rodziny wytrzymają przerwę w sezonie? Kto steruje siłami natury, a kto może im stawić czoła. 660 stron napięcia i zgrozy przed Wami.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo