• Jedna z lepszych pozycji autorstwa Stephena Kinga.
  • Edgar Freemantle szef firmy budowalnej i ojciec dwóch córek pewnego dnia traci prawą rękę w wypadku na budowie. Jego sytuacja staje się gorsza, kiedy odchodzi od niego żona. Prywatny psycholog Kamen proponuje aby Edgar doszedł do siebie na wyspie Duma Key, gdzie piękne tereny i okolice ujawniły jego nieodkryty talent. Tworzenie obrazów staje się zaspokajaniem niczym głodu narkotycznego na znak swędzącej brakującej ręki. Niestety powstające obrazy nie są dziełem przypadku czy zwykłej wizji malarza. Właścicielka posiadłości na wyspie - starsza Pani Elisabeth Eastlake z zaawansowanym Alzheimerem odkrywa karty histori, które tragicznie odegrały swoją rolę w jej młodzieńczych latach. Jaki związek mają te wydarzenia z obrazami Freemantle'a? Kto stoi za niek­ontr­olow­anym­i wydarzeniami i w jaki sposób sztuka przelewana na płótno może mieć wpływ na otoczenie? Czy Edgar odnajduje sens nowego życia na Duma Key i dlaczego angażuje się w to cała jego rodzina i znajomi? Zaawansowana psychologia, elementy wyobraźni, horroru i traumatycznych przeżyć sprawiają, że lektura staje się ciężka w zrozumieniu i trudna do poskładania w całość. Osobiście wystawiam notę 6 na 10 za zbyt wyimaginowaną dramaturgię i duchowość poplątaną z elementami baśni i obrazami jakie King potrafi zbudować czytelnikom w głowie. Polecam tą książkę psychologom i ludziom gustującym w wiarę życia po śmierci.
  • Oto cały King:pełen emocji,tajemnic,niezwykłości.W trakcie całego spotkania z ręką mistrza cały czas czuło się obecność Czegoś:Coś kierowało,Coś wskazywało,Coś chciało więcej,było blisko,w podświadomości i nie odpuściło do końca.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo