• Całkiem dobry kryminał romantyczny. Wątek miłosny nie jest "przecukrowany", jest bardzo umiejętnie wpleciony w fabułę kryminału. Nie gra pierwszych skrzypiec, a jest jej doskonałym uzupełnieniem. Gdyby go zabrakło to książka wydawałaby się niekompletna. Porucznik Dallas po poznaniu bogatego, przystojnego, inteligentnego Roarke, nie zakochuje się od razu w nim na zabój. Pomimo pożądania, cały czas zachowuje zdrowy rozsądek i najważniejsze jest dla niej złapanie mordercy prostytutek. Nie daje się ponieść emocjom, cały czas logicznie myśli, analizuje i działa. Autorka oszczędziła nam irytującego zachowania osoby zakochanej, która patrzy na świat przez różowe okulary, nietrzeźwo myśli i infantylnie, nieracjonalnie się zachowuje. Tym samym kryminał pozostaje nadal kryminałem i nie zamienia się w tanie romansidło. Sam wątek krym­inal­isty­czny­ też jest ok, może nie nazwałabym tego arcydziełem, ale nie jest aż tak oczywisty i oklepany. Nie wieje nudą, nie jest oderwany od rzeczywistości i nie jest nierealny. Podoba mi się również przeniesienie akcji w niedaleką przyszłość i wizja rozwoju tech­nolo­gicz­nego­. Mnie książka wciągnęła, ciekawa byłam rozwoju akcji, co dalej... Zatraciłam się w czasie i tak jak usiadłam i otworzyłam pierwszą stronę książki, tak wstałam dopiero po przeczytaniu ostatniej kartki. To był mile spędzony czas.
  • W luksusowym nowojorskim apartamentowcu zostaje zastrzelona Sharon DeBlass, wnuczka wpływowego senatora. Śledztwo w tej sprawie prowadzi porucznik Eve Dallas - młoda, zdolna i energiczna policjantka z wydziału zabójstw. Pierwsze ślady prowadzą do Roarke'a - tajemniczego miliardera, o którym nie wiadomo nic, poza tym, że jest oszałamiająco bogaty, przystojny i inteligentny - i że lekceważy sobie wszelkie zasady i nakazy. Jakie skutki będzie miało spotkanie tych dwojga? Tymczasem zabójca uderza drugi raz.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo