• Autor robi postępy
  • typowa powieść Czubaja. Nie zaskakuje ale i nie rozczarowuje. Fajnie sie czyta i czeka co bedzie na następnej stronie. A na koniec nawet odrobine zaskakuje.
  • Pewnej sylwestrowej nocy roku 2010 w katowickim lesie zostaje zamordowany Jacek Szymon. Był on dawnym kolegą niejakiego Rudolfa Heinza. Nic by nie było w tym zaskakującego, gdyby nie fakt, że Jacek wiele lat wcześniej prowadził śledztwo w sprawie okaleczenia i zabójstwa 6-letniej dziewczynki. Wówczas sprawca tej makabrycznej zbrodni nie został odnaleziony. Okazuje się jednak, że w chwili obecnej coś z cała pewnością łączy te dwie jakże na pozór różne od siebie sprawy. W śledztwo to zostaje zaangażowany profiler, który doniedawna zastanawiał się nad odejściem z policji. Zaintrygowany historią obu zbrodni oraz tym, że na wolności przebywa groźny przestępca, który wcześniej wystosował wiele gróźb pod adresem Jacka Szymona oraz Rudolfa Heinza, podejmuje wyzwanie rozwikłania tej trudnej sprawy. Czy zdoła schwytać mordercę nierzucającego słów na wiatr?
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo