• Sądząc po ilośći i różnorodności przypisów, materiałów do niniejszej biografii, autorka bezstronnie jakby pośrednio podaje pod nasz ewentualny osąd prywatne działania pisarki, Chociaż nigdy nie była "emancypantką" z wielką trudnością , ale radziła sobie. Jestem pełny podziwu do wytrwałośc i i uporu w dążeniu do celu, zmagając się z wychowaniem szóstki dzieci. Doskonały opis dzie­więt­nast­owie­cznych stosunków w zaborze rosyjskim i całej Europie.
  • Maria Konopnicka : rozwydrzona bezbożnica - Iwona Kienzler • To biografia kobiety wyzwolonej, choć my przywykliśmy, że o Konopnickiej mówi się prawie patetycznie - poetka patriotyczna, poetka ludu. Ale p. Kienzler w swej książce pokazuje nam kobietę uznawaną za rozwydrzoną bezbożnicę - matkę, żonę i kochankę, która rodzinę kochała "na odległość", kobietę która wolała ciasne kawalerki niż dworek, a siebie najchętniej wyrażała w wierszach, a przede wszystkim listach. To uciekinierka od życia. • Polecam wszystkim, którzy lubią biografie. Znajdziemy w nich wiele faktów z życia okrytych dotychczas tajemnicą.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo