• Świetnie napisana. Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Zakończenie istotnie zaskakujące
  • Bardzo dobra książka. Nie można się oderwać. Cały czas trzyma w napięciu. Zaskakujące zakończenie. Warto przeczytać. Polecam!!!
  • Vivian i Matt Miller to kochające się, szczęśliwe małżeństwo z czwórką fantastycznych dzieci. Vivian pracuje w CIA jako analityczka rozpracowująca w Stanach Zjednoczonych rosyjskich szpiegów. Od dłuższego czasu ma na oku niejakiego Jurija Jakowa. Może stanowić on łącznik między agentami i zdaje się, że tak jest naprawdę. Gdy główna bohaterka uzyskuje wgląd do zawartości komputera swojego podejrzanego również jej życie zaczyna być w ogromnym nieb­ezpi­ecze­ństw­ie. Teraz musi się zacząć obawiać nie tylko o dobro kraju, ale także o swoich najbliższych. W końcu staje przed trudnym wyborem. Jako patriotka ponad wszystko musi zdecydować czy ważniejsza jest dla niej obrona Ameryki przed wrogami czy miłość do męża oraz dzieci. Vivian jest rozdarta między zachowaniem lojalności, a dokonaniem zdrady. W tym momencie sama nie wie komu może dalej ufać, wie natomiast kogo na pewno kocha.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo