• Nie wiem jak ta książka do mnie trafila...dlaczego...i jak to się stało że skradła mi pól soboty...ale wiem, że to perła. Jerzy Kukuczka, o którym każdy wie...coś tam...fragmentarycznie, a to wspaniały człowiek był. • Ciepły, rodzinny (zaprzeczenie typowego ślązackiego ojca tamtych czasów) ale i uparty. Dlatego zawsze osiągał cel, który sobie stawiał. I szedł i zdobywał same 8-tysięczniki... I gdyby nie ostatnia góra, która go przecież nie zapraszała, odstręczała złymi warunkami pogody, wiatrem... gdyby Jurek posłuchał wewnętrznych podszeptów, gdyby został na dole...przecież miał wracać do żony, do synów...24 października...ale jego jedyny wróg-rywal właśnie się z tego szczytu wycofał... Kukuczce to wystarczyło... • 10\10 • Książka ze zdjęciami, które oglądam i oglądam..
    +2 trafna
  • Nie czytam biografii, więc dlaczego ta? To było jedyne nazwisko, które pamiętałam, z tamtych czasów, z pośród tamtych ludzi. Góry przerażają, a jednocześnie przyciągają. Byłam parę razy w naszych górach i już czułam ogrom tych tworów, ich siłę, i przewagę. Tego się nie da zrozumieć, dlaczego ludzie z własnej woli, i tylko właściwie dla własnej satysfakcji walczą z tak potężnym żywiołem, walczą z własną słabością. Czułam przerażenie gdy wraz z kolejnymi ekipami zdobywałam kolejne ośmi­otys­ięcz­niki­. Chyba nie da się w domowych warunkach odczuć tego przenikliwego mrozu, wiecznych ciemności, halucynacji spowodowanych wysokością, ciągłym zagrożeniem, stałym ocieraniem się o śmierć. Książka świetnie napisana, niezwykłe zdjęcia uzupełniają wyobrażenia. Postać Jerzego Kukuczki wyjątkowa. Pełen szacunek! Lekturę polecam, niezapomniane wrażenia!
    +2 trafna
  • Wspaniala pozycja. Tej ksiazki sie nie czyta, ja sie połyka w mgnieniu oka. Kukuczka swoja charyzma podbil moje serce
  • Autorzy na podstawie obszernych pamiętników Kukuczki, rozmowy z rodziną, kolegami i znajomymi kreślą pełny obraz życia Alpinisty, Jego dokonań oraz związanych z tym wyrzeczeń. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami co dodaje jej jeszcze atrakcyjności. • Zawiera ona nie tylko opisy wejść na poszczególne szczyty ale również tło związane z ich organizacją, pokazując więc niejako "przy okazji" wszelkie problemy, z którymi borykało się polskie środowisko alpinistyczne w czasie "złotego wieku" polskiego alpinizmu. Dla pełnego obrazu autorzy zawarli w książce nawet fragmenty dotyczące inwigilacji środowiska przez agentów SB. • Mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę. Czyta się ją praktycznie jednym tchem.
  • Nie mogłam się oderwać.... a rzadko mi się to zdarza :) Genialna książka.
  • Biografia Jerzego Kukuczki zdobywcy Korony Himalajów,człowieka dla którego góry były największą pasją, miłoscią i niemal obsesją.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo