Recenzje dla:
  • Zjawiska jeszcze do końca nie zbadane. Piękny zwięzły styl pisania. Kapitalne zakończenie.
  • Jak wszystko co wyszło z pod ręki noblistki, pasjonująca, wciągająca lektura.
  • Powieść opowiada o różnych stanach umysłu. Tłem dla analizy co się dzieje w ludzkiej głowie jest opowieść o dziewczynce, która zaczyna widzieć duchy. Książkę zdecydowanie warto przeczytać, chociaż opisy medyczne nie zawsze są proste i zrozumiałe dla laika w dziedzinie mózgu. Polecam!
  • Książka, która sprawiła, że autorka zaliczana jest do twórców o dużym potencjale literackim. Mistyka, psychologia, psychoza, to zagadnienia poruszane w tej książce dotyczące sensu życia, jego skomplikowanej natury a przede wszystkim śmierci. Problem podążania świata do upadku akcentuje autorka poprzez ukazanie zdolności kilk­unas­tole­tnie­j Erny do mistyfikacji i oszustwa. Okres jej dojrzewania sprawia jednak, że kobieta umiejętnie manipuluje czasem.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo