Recenzje dla:
  • Książka „Głód…” amerykańskiej feministycznej aktywistki, działającej na rzecz ciał­opoz­ytyw­nośc­i i siostrzeństwa Roxane Gay wywarła sporo emocji na klubowiczkach DKK. Jest to historia osoby chorobliwie otyłej. Historia z traumą. To książka-pamiętnik i rozliczenie się z przeszłością. Ze swoimi słabościami, bezsilnością i złością. Jak zauważyła jedna z klubowiczek, choć temat jest bardzo niełatwy w odbiorze powinien być omawiany z młodzieżą. Pozycja nie do poduszki. • Kamil Dąbrowski, koordynator DKK Oddziału „Czechowice”
  • “Głód” to książka-pamiętnik aktywistki i feministki Roxane Gay. Pisarka zmierzyła się w nim z własną otyłością, z tym co doprowadziło jej ciało do takiego stanu oraz z trudnościami życia osoby z nadwagą. Ja osobiście mam do tej książki mieszane uczucia – z jednej strony doceniam formę dziennika, styl pisarski oraz sam pomysł na autoterapię i poruszanie ważnych tematów (stąd moja wysoka ocena 7,5/10), jednak z drugiej – jest tu wiele szkodliwych fragmentów, oraz takich z którymi mocno mogłabym polemizować. Wiele razy miałam takie wrażenie, że wydając ten dziennik autorka nie jest sama świadoma tego, że jest dopiero w połowie swojej drogi do pogodzenia się z pewnymi rzeczami i jak bardzo potrzebuje terapii czy też pomocy w swoim podejściu do nadwagi. Zachęcam do przeczytania jako biografia autorki ale zdecydowanie NIE jako wszelaki poradnik.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo