• Kolejna lektura Cobena to lekki kryminał. Książkę oceniam na średnim poziomie. Słabo trzyma w napięciu, treść i akcja przeciągane są w czasie aż zaczyna się dłużyć. Tak prawie to ją zmęczyłem. Książka taka sobie.
  • To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Mogę je zaliczyć do udanych, choć książka nie porwała mnie do końca. Ciekawa historia i intrygująca zagadka, której rozwiązanie zaskoczy każdego. Do tego zakończenie, które nie kończy się "happy end-em". Książka warta uwagi.
  • Powieść rozgrywana w Livingston, New Jersey czy Newark nadaje typowo amerykański dete­ktyw­isty­czny­ mikroświat różnic świata prawników, polityków i bogaczy z nędzą, slumsami i łączeniem końca z końcem. Myron Bolitar w rolach głównych jako były wspaniały koszykarz, znany również jako prywatny detektyw, rozgrywa istną partię szachów. Gra toczy się o Brendę Slaughter i jej rodziców. Jej matka zostawiła pięcoletnią Brendę na pastwę losu. Ojciec Horace pomimo sygnałów i śladów też zaginął. Myron stara się odegrać rolę agenta, ochroniarza, ojca i mentora Brendy. Próbuje za wszelką cenę odszukać jej rodziców. Jaką rolę pełnią obozy wyborcze Bradfordów i Davidsonów. Co może zrobić dla sieroty ciocia Mabel i jak bardzo Myron wykorzysta kontakty jego niedoszłej wspólniczki Esperanzy i najbliższego prawnika Wina. Każdy rozdział przynosi nowe zagadki i kolejne pytania bez odpowiedzi. Typowy cobenowski klimat, gdzie akcja narasta i piętnuje napięcie w postępie geometrycznym. Do tego dochodzą teksty, przy których człowiek nie wie że się śmieje w głos. Poczucie humoru w połączeniu z dramatem nie pozwala odstawić pozycji na bok. Czy musi dojść do wielu dramatów, bo ktoś chce poznać wydarzenia sprzed dwudziestu lat? Przekonaj się o tym sam.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo