• Co ma zrobić dziewczyna, która nagle dowiaduje się od personelu medycznego szpitala w Tomaszowie Lubelskim , że ma potrzebującego pomocy dziadka, ze strony biologicznego ojca, ojca którego nigdy nie poznała, gdyż opuścił jej matkę, gdy ta była w ciąży? • Ciekawość i obowiązek zwyciężają i Dorota, bohaterka powieści, rozpoczyna cotygodniowe wędrówki z Warszawy, hen gdzieś na Lubelszczyznę do zaniedbanego domku dziadka. Poznanie się po latach wcale nie jest sielanką i ich relacje cechuje dość wrogie nastawienie tej dwójki. Każdorazowa jazda do dziadka, to też przystanek w zajeździe "U KIM", z właścicielką którego Dorota się zaprzyjaźnia. A, że jest jeszcze przystojny syn włąścicielki Adam - nadaje to tylko pewnego smaczku fabule. • Wieści ze Szkocji, od przyjaciela ojca dziewczyny, spowodują, że wraz z dziadkiem udają się w zagraniczną podróż. • Czy Dorota rozwiąże zagadkę porzucenia swej matki przez jej biologicznego ojca? Kim jest Lou? A co przyniesie spotkanie przystojnego Szkota ? • Odkrywanie swej tożsamości i historii rodzinnych, trudne relacje z ekscentrycznym dziadkiem Kazimierzem, przystojny Szkot spotkany w czasie podróży do umierającego ojca - to główne wątki fabularne. • Powieść napisana jest pięknym językiem, dość sporo humoru, ale i też chwil zmuszających do refleksji. • Czyta się szybko, bo i akcja jest wciągająca, bez zbędnych dłużyzn. To doskonałe studium o kobiecie zagubionej, pragnącej miłości, ale niepotrafiącej ją rozpoznać. • To też opowieść o tolerancji i nauce kochania ludzi, o zrozumieniu faktów z dzieciństwa. • POLECAM tę powieść o więzach rodzinnych tych dalekich i całkiem bliskich, o poszukiwaniu szczęścia, własnej tożsamości i w końcu o samotności, w jej różnych "odmianach". • A czym jest tytułowy - spadek - przeczytajcie.
  • "Spadek" to powieść, która pozwoli Wam przenieść się w ciepły klimat życiowych przygód Doroty, młodej kobiety, która nie była traktowana ulgowo przez los. • Jej życie pełne jest ostrych zakrętów i oblodzonych ścieżek. Po bolesnym rozstaniu z chłopakiem ma nadzieję, że jej życie jakoś się ułoży. Nie ulegają poprawie jej stosunki z matką, a ojciec pozostaje nieznany. Kiedy odbiera tajemniczy telefon i dziwny telefon z Tomaszowa Lubelskiego, w jej życie wkroczy na całkiem inne tory. "Spadek" to typowa powieść obyczajowa. Pełno w niej życiowych refleksji i przemyśleń, ale też jest bogata w silne przesłanie kierowane do czytelnika. Każda sytuacja, każda z występujących tu postaci istnieje po coś. Nic nie dzieje się z przypadku. Książka nawołuje do cieszenia się z ulotnych chwil, małych rzeczy i naszego kruchego życia, bo nigdy nie wiemy co czeka nas dnia następnego. Autorka w świetny sposób pokazuje nam również, jak wielką moc ma miłość, która pomimo wielu przeciwności losu, smutku, wylanych łez i żalu, potrafi pojednać całkiem obce sobie osoby i pokazać im inną rzeczywistość. Oprócz siły miłości, Kasia Bulicz-Kasprzak kieruje naszą uwagę na potęgę tolerancji i akceptacji, której w naszym kraju niestety nadal brakuje. To wszystko polane jest poszukiwaniem szczęścia przez naszą bohaterkę, a którego nie widzi tuż obok siebie, czyli typowa sytuacja, która występuje w życiu każdego z nas. Wszyscy szukamy czegoś, co już od dłuższego czasu znajduje się blisko nas. Ta książka potrafi wzruszyć, zdenerwować, zasmucić w jednej chwili, ale czyż nie takie jest właśnie życie? • "Spadek" to słodko-gorzka powieść obyczajowa pozwalająca dostrzec i przemyśleć pewne aspekty naszego życia. Zmusza nas wręcz do wyjścia ze stereotypowych ram i ograniczeń oraz do otwarcia się na drugiego człowieka, bo błędy popełnia każdy z nas, a na to, aby je naprawić nigdy nie jest za późno.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo