• Wydaje mi się, że jest to dość kompletne kompendium wiedzy o rozwoju technologii (AI w szczególności) dla starszego dziecka/młodego nastolatka (9-14 lat). Napisane z humorem, ale przejrzyście (jest jak rozwinięty konspekt, w którym wyjaśnia się pojęcia, nie pomija się szczegółów, np. nazw w j.ang czy wartości MB, TB). Polecam także dorosłym, którzy nie są w temacie.
  • Kolejna po Ekonomii, Polityce, Mózgu i Kosmosie edukacyjna książka duetu Janiszewski-Skorwider. Tym razem autorzy zdradzają nam, czego dorośli nie mówią dzieciom o sztucznej inteligencji. Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej – coraz bardziej zanurzeni w oceanie informacji i bodźców. Barwna, opowiedziana żywym językiem historia to nie tylko przegląd najnowszych zdobyczy cywilizacji. Ujawnia mechanizmy, które kierują zmianami tech­nolo­gicz­nymi­, w przystępny i logiczny sposób wyjaśniając nawet najtrudniejsze zagadnienia. Sięga do historii, ale wybiega też w przyszłość sztucznej inteligencji, odpowiadając na frapujące pytania: czy człowieka da się wymienić na nowszy model? I co my, ludzie, będziemy robić, gdy maszyny będą już robić za nas wszystko?
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo