Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Oleska Biblioteka Publiczna
[awatar]
Olesno OBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +34 358 28 34
Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

Wypożyczalnia Główna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 18:00, w soboty w godz. 8:00 - 13:00.
Ostatnia przedwakacyjna biblioteczna sobota w Wypożyczalni Głównej: 21 VI 2025 r. W soboty zapraszamy po wakacjach.


bibl­iote­kaol­esno­.pl

Oleska Biblioteka Publiczna - w Internecie od 2000 roku.

Internetowa Biblioteka Olesno: bibl­iote­kaol­esno­.pl

Biblioteka Olesno również na Facebooku i Instagramie

Województwo: opolskie
Powiat: oleski
Adres: ul. Aleksandra 5
46-300 Olesno
E-mail: bibliosfera@olesno.pl

Wypożyczalnia Główna w dniach 29 VI – 30 VIII czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 18.00 (w soboty i niedziele nieczynna).
Filia dla Dzieci w dniach 29 VI – 30 VIII czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Filie w Bodzanowicach i Borkach Wlk. nieczynne dnia 31 VIII.

Komentarze (0)

Książki mówione (z angielska zwane audiobookami) są już dobrze znane czytelnikom, których w tym przypadku nazwać trzeba słuchaczami,.
Dzisiaj zwracamy uwagę na książki zapisane w standardzie Daisy, które oferują odbiorcy możliwość jednoczesnego zapoznawania się z tekstem książki i jej nagraniem.
Klik: wp.me

obrazek

Komentarze (0)

W państwa biurze zaginęła księga tajnych dokumentów? Przyczyną może być upał! Klik: wp.me
obrazek

Komentarze (0)

Upalne akapity zajmują sporo miejsca w naszej literaturze… W tym przypadku wakacyjny upał dopadł poprawkowicza przy­goto­wują­cego­ się do egzaminu z geografii…

„…A potem lodowiec wycofał się, zostawiając po sobie moreny, jeziora i kamienie…” – Kornel ziewnął szeroko, odsunął podręcznik i otarł sobie pot z czoła.

– Do licha z morenami, kiedy pić się chce! – jęknął i sięgnął po syfon wody sodowej. Niestety, syfon był pusty.

Co było dalej? Klik: wp.me
Upalny fragment z Edmunda Niziurskiego „Klubu Włóczykijów”.
obrazek

Komentarze (0)

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć i pobrać do 11 października w ramach Kultury Na Widoku. Na specjalnie przygotowanych plakatach umieszczonych w bibliotekach, szkołach, domach i centrach kultury w całej Polsce czekają propozycje kultury z legalnych źródeł dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Przedsięwzięcie ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowane do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł.

Jak korzystać z legalnych źródeł?

Na plakatach umieszczone zostały okładki płyt, książek, filmów, gier i archiwaliów. Wybraną pozycję można ściągnąć na swój smartfon, tablet czy komputer za pomocą kodów QR ub linków, korzystając z prostej instrukcji umieszczonej na plakacie.
Klik: wp.me

obrazek

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2015-8-27
T11:00
Oleska Biblioteka Publiczna - OBP, Filia dla Dzieci 50.8804 18.4213 Aleksandra 5 46-300 Olesno

W sierpniowe czwartki zapraszamy na wakacyjne spotkania w Filii dla Dzieci.
obrazek

Komentarze (0)

TVP Opole w Kurierze Opolskim informuje...:

Kiedy dziecku znudzi się jakaś zabawka, często ląduje ona w kącie lub w gorszym wypadku - na śmietniku. W oleskiej bibliotece znaleźli sposób, by ratować zabawki.

klik: wp.me

obrazek

Komentarze (0)

Oprócz bibliotek realnych i wirtualnych są też biblioteki wymyślone. To samo dotyczy księgarń. Dzisiaj zajrzyjmy do Całodobowej Księgarni Pana Penumbry:
"Pchnąłem oszklone drzwi księgarni. Dzwonek nad wejściem brzęknął wesoło. […] Wnętrze: wyobraźcie sobie księgarnię o normalnych rozmiarach położoną na boku. Ten lokal był absurdalnie wąski i oszałamiająco wysoki. Regały sięgały do samej góry – dwa piętra książek, może więcej. Zadarłem głowę (dlaczego w księgarniach zawsze trzeba niewygodnie wykręcać szyję?), ale górne półki gładko wtapiały się w mrok, jakby ciągnęły się w nieskończoność." Co było dalej? klik: wp.me
obrazek

Komentarze (0)

Instytut Książki poinformował (www.instytutksiazki.pl), że w konkursie na najlepszą recenzję czerwca zwyciężyła Gabriela Kansik (DKK z Oleskiej Biblioteki Publicznej) za recenzję trzeciej częsci trylogii Zygmunta Miłoszewskiego "Gniew". Recenzję można przeczytać tutaj: wp.me
obrazek

Komentarze (0)

Nietrudno, sięgnąwszy po „Gniew”, być idealnym czytelnikiem. To powieść wspaniale napisana, mądra i poruszająca. (klik: wp.me )
obrazek
Doskonale się tę książkę czyta. Sięgnęłam po nią jako po trzecią, czyli ostatnią, z serii kryminałów Zygmunta Miłoszewskiego, więc ciekawa byłam dalszych losów głównego bohatera. Znałam już także swobodny, gawędziarski styl pisania autora, który mi bardzo odpowiadał. Ucieszyłam się, że autor również i w tej części swej trylogii nie zrezygnował z interesującego zabiegu kompozycyjnego, jakim jest opatrywanie kolejnych dni, w których toczy się akcja, rzetelnymi kronikarskimi informacjami polityczno-społeczno-obyczajowymi (łącznie z notką o pogodzie) danego dnia. Informacjami, którymi wtedy żyły świat, kraj, miasta, a które dzisiaj stały się już tylko suchymi faktami historycznymi, wartymi zresztą przypomnienia. Zarówno „Uwikłanie” (część pierwsza trylogii z 2007 roku), jak i „Ziarno prawdy” (część druga przygód przystojnego prokuratora ukazała się w 2011 roku) obok zagadki kryminalnej poruszały sprawy ważne dla współczesnego czytelnika (szczególnie polskiego), miałam więc nadzieję, że również i w „Gniewie” (powieści najnowszej z 2014 roku) znajdzie się miejsce na sprawy ważkie i warte przemyślenia. I nie zawiodłam się. [...]
W całości recenzję autorstwa Gabrieli Kansik może przeczytać tutaj: wp.me

Komentarze (0)
1
...
51 52 53 54 55 56 57
...
70
wojciech
Opole MBP
Stanomino GBP
Anto
Ilona456
karina.l
biala-roza
AgaDu
Rene
tynaklb
wit-ar
Iwan_fiodorow
alaalicja81
linka2005
gabriela.sykulska
olga.sp1
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo