18.03.2015Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Od marca na terenie naszej Biblioteki działa Wypożyczalnia Międ­zybi­blio­tecz­na Academica, która udostępnia zarejestrowanym użytkownikom zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej: podręczniki akademickie, prace naukowe, wybrane czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wszystkich dziedzin wiedzy.
Dostępne są 2 rodzaje publikacji:
- nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, które są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez rezerwacji i logowania,
- chronione prawem autorskim - wymagają wcześniejszej rezerwacji, można je przeglądać tylko na terminalu w naszej Bibliotece po złożeniu oświadczenia i zalogowaniu się na konto.
Publikacje naukowe można rezerwować na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni, liczone od daty składania rezerwacji. W trakcie jednego modułu czasowego użytkownik może korzystać jednocześnie z maksymalnie 5 publikacji. Istnieje możliwość sporządzania notatek i kopiowania do pliku tekstowego niewielkich fragmentów tekstu do 3600 znaków.

Obecnie użytkownik ma dostęp do 636 765 dokumentów (wg danych z dn. 16.03.2015 r.). Codziennie Academica powiększa się o co najmniej 1000 pozycji.

Podręcznik użytkownika academica.edu.pl

Regulamin użytkownika Academica academica.edu.pl
academ.jpg


academ.jpg academ
jpg, 2 KiB, 185x50
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Poznań PBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo