28.04.201423 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Kto czyta - żyje wielokrotnie.
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany.
Józef Czechowicz

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Leszczyńskie obchody Dnia Książki i Praw Autorskich w 2014 r. zorganizowało Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Lesznie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie.
23 kwietnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy bibliotek publicznych. Zebrani wysłuchali wystąpień:
Edyty Zarembskiej-Marciniak, nauczyciela z IV LO w Lesznie - Wielko – Polska we wsi ukryta,
Anny Napierały, bibliotekarza z MBP w Lesznie – Oskar Kolberg w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie,
Dra Mirosława Radoły, pracownika naukowego UAM w Poznaniu - Zmiana wartości pozycji książki w środowisku wiejskim.
Program konferencji uatrakcyjnił występ Zespołu Regionalnego „Biskupianie” z Krobii.

Konferencji towarzyszyły wystawy:
- Dzieła Oskara Kolberga
- 2014 – Rok Czytelnika
- prezentacja wydawnictw: MBP, PWSZ, SBP i WSH w Lesznie

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i wspó­łorg­aniz­ator­om konferencji.

Relacja z konferencji na www.telewizjaleszno.pl

Komentarze
  • Świętujmy prawa autorskie - w końcu zniewolenie naszego dziedzictwa kulturowego przez przemysł wydawniczy to tak cudowna rzecz.

    28.04.2014 12:26:28
    +2 trafny
    [awatar]
    twardy-stefan

Dodaj komentarz
twardy-stefan
Leszno PBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo