09.03.2020Odwołane otwarcie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2

W czwartek 12 marca o godz. 10:30 zapraszamy na otwarcie kolejnej odnowionej placówki Biblioteki Kraków.

Prace w Bibliotece Głównej, której tymczasowa siedziba znajduje się w zabytkowym dzie­więt­nast­owie­cznym dworku przy ul. Powroźniczej 2, były podzielone na kilka etapów.

Kapitalny remont willi, w której biblioteka mieści się od 1988 r., obejmował wymianę instalacji wewnątrz budynku, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, montaż nowoczesnego systemu oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji. Na nowo zaaranżowano przestrzeń biblioteczną: dział dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz czytelnię i wypożyczalnię informacyjno-bibliograficzną. Wymieniono większość mebli, część została poddana renowacji. Bibliotekę wyposażono również w nowy sprzęt komputerowy oraz kiosk informacyjny do prezentacji działalności biblioteki.

Na piętrze, obok Informatorium i działu bibliografii regionalnej, powstał wyjątkowy pokój – replika gabinetu Jerzego Pomianowskiego, prozaika i tłumacza, wybitnego znawcy historii Europy Wschodniej, w którym został zgromadzony jego księgozbiór i pamiątki przekazane przez wdowę po pisarzu.

Ulokowana w dworku w Dębnikach Biblioteka Główna, oprócz bogatego księgozbioru (ponad 40 tys. książek), ma dodatkowy atut: ogród z drzewami – pomnikami przyrody, w którym planowane jest organizowanie wydarzeń literackich i kulturalnych.

Parter budynku został dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu.

Przed tygodniem, 5 marca, otworzyliśmy wyremontowaną, powiększoną i unowocześnioną Filię nr 45 przy ul. Teligi 24, a z końcem tego miesiąca rozpocznie działalność zupełnie nowa filia biblioteczna – przy ul. Agatowej 33 na os. Złocień.

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo