22.06.2018Noc Bibliotek - podsumowanie

9 czerwca odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem RzeczpospoCzyta. Z tej okazji w Bibliotece gościła Pani Anna Meisnerowska, wnuczka ppłk. Franciszka Rataja, która przybliżyła uczestnikom żołnierskie losy Bohatera Narodowego, a także opowiedziała historię rodziny Ratajów. Pani Anna udostępniła również wiele pamiątek po ppłk. Rataju, m.in.: odznaczenia, szablę, liczne zdjęcia z życia zawodowego i prywatnego. Po wygłoszeniu prelekcji przy kawie uczestnicy mogli porozmawiać z Panią Anną.
Wszyscy zainteresowani mogli również zapoznać się z przygotowaną klasą szkolną z lat 20. XX wieku, w której zostały wykorzystane eksponaty Regionalnej Izby Pamiątek Oświatowych, a także podręczniki ze zbiorów Biblioteki. Dużo śmiechu przyniosła zabawa w filtr literacki z Niepodległą z wykorzystaniem cytatów z poezji Skamandrytów i innej czytanej około 1918 roku. Pojawili się również Czytelnicy, którzy skorzystali z nocnych wypożyczeń oraz przywileju abolicji.
Wszystkim, którzy tego wieczoru odwiedzili Bibliotekę i skorzystali ze specjalnej oferty serdecznie dziękujemy!

1.jpg 2.jpg 3.jpg


1.jpg 1
jpg, 82 KiB, 200x150
2.jpg 2
jpg, 80 KiB, 200x150
3.jpg 3
jpg, 81 KiB, 200x150
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Poznań PBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo