Wałkowanie Ameryki

Autor:
Marek Wałkuski
Lektor:
Mirosław Utta ...
Wyd. w latach:
2007 - 2023
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Editio
Editio - Helion
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.8 (10 głosów)

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.

Zatem... jak to robią w USA?

  • Przeciętny Smith
  • Patriotyzm
  • Po co im broń
  • Język amerykański
  • Światowe mocarstwo
  • Amerykańska wolność
  • Muzyka country
  • Samochody i kierowcy
  • Tygiel etniczny
  • Napięcia rasowe
  • Religia
  • Charakter narodowy
  • Ameryka a sprawa Polska

Posłuchajcie audiobooka:


Patroni wydania:

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Niedługo wakacje. Tym, którzy wybierają się za "Wielką Wodę", polecam książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie, pt. Wałkowanie Ameryki. Napisana w przystępny i ciekawy sposób, nie tylko dla tych, którzy szczególnie interesują się Ameryką, ale dla wszystkich. Jaka jest Ameryka? – Kolos, który chyli się ku upadkowi, raj dla imigrantów, czy fanatyków religijnych. Na te i na wiele innych pytań odpowiada w swojej książce. Czyni to przy tym w sposób dla siebie bardzo char­akte­ryst­yczn­y (inteligentny, lekko złośliwy, ironiczny). Jest to doskonała, wartościowa i niezmiernie ciekawa pozycja. Gorąco zachęcam do lektury.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marek Wałkuski
Lektorzy:Mirosław Utta Marcin Fugiel
Wydawcy:Legimi (2023) Editio (2013-2023) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016) NASBI (2013) ebookpoint BIBLIO (2013) Wydawnictwo Helion (2012)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Editio Editio - Helion
ISBN:978-83-246-3594-8 978-83-246-6389-7 978-83-246-6473-3 978-83-246-6474-0 978-83-283-5649-8 83-246-6389-7
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki eseje książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 31 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo