Kocham cię Lilith

Autorzy:
Radosław Rak
Radek Rak ...
Lektor:
Jacek Kiss (1943-2022)
Wydawcy:
NASBI (2020)
Legimi (2016-2020)
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2014-2020)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Wydane w seriach:
Czytaki Larix
Duże Litery
Duże Litery - Prószyński i S-ka
Wielkie Litery.pl
ISBN:
978-83-7839-737-3, 978-83-7961-749-4
978-83-8234-012-9, 978-83-8234-520-9
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (4 głosy)

Debiutancka powieść laureata Nagrody Literackiej NIKE 2020. Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić. Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach. Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią? Pierwsza powieść Radosława Raka jest jak pierwsza miłość: bezbronna, szczera, naiwnie odważna i rozgorączkowana. Czytajcie delikatnie, te Leśmianowe bańki młodzieńczych pasji tak łatwo pękają pod brutalnym dotykiem prozy. Jacek Dukaj "Kocham Cię, Lilith” to opowieść zwodnicza. Zaczyna się niewinnie, by niebawem wciągnąć nas w dziwne krainy duszy, które zazwyczaj omijamy. Transowa, wspaniale napisana proza. Radek Rak już teraz zapuszcza się w regiony polszczyzny, które dla wielu pisarzy pozostają niedostępne. Znakomity debiut! Wit Szostak Radek Rak (ur. 1987) - lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w "Nowej Fantastyce", "Lampie" i e-zinie "Esensja". Jego pierwsza powieść nosi tytuł "Kocham cię, Lilith" (2014). W 2017 roku za powieść "Puste niebo" (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Literacką Nagrodę Nike 2020.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka powinna się spodobać miłośnikom onirycznej prozy Brunona Schulza, którą - jak mi się wydaje - Autor mógł się inspirować (nie tylko dlatego, że akcja "Lilith" dzieje się w sanatorium). Piękny, doskonale opanowany język, choć trudno dociec gdzie, jak i kiedy Radek Rak nauczył się tak pisać, bo nie dość, że jest człowiekiem bardzo młodym, to jeszcze bodajże weterynarzem z wykształcenia. Nagroda Nike, choć przyznana za inną książkę, w pełni zasłużona!
  • Robert jest trzy­dzie­stol­atki­em, który porzuca pracę w firmie farmaceutycznej, by odpocząć i podreperować zdrowie. W tym celu przyjeżdża do sanatorium w Rymanowie, w Beskidzie Niskim. Młody kuracjusz wdraża się w uzdrowiskowe życie: rutynę codziennych zabiegów i skomplikowaną sieć relacji między ludźmi. Poznaje samotną lekarkę Małgorzatę i demoniczną malarkę Iwonę. Czas mężczyzny wypełniają dwie kobiety, lektura powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu oraz wędrówki po Iwoniczu, Dukli, Króliku Polskim i Jaśliskach. Nagle jednak malarka znika. Co więcej, okazuje się, że nikt z kuracjuszy nie pamięta, by kiedykolwiek pojawiła się w sanatorium. To, co wyśnione i nierealne zaczyna coraz mocniej splatać się z rzeczywistością….Ponowne wydanie debiutanckiej powieści Radka Raka, tegorocznego laureata Nagrody Nike, jest potwierdzeniem jego kunsztu literackiego. Książka łączy w sobie poetycki język rodem z leśmianowskiej poezji i gęstą warstwę nawiązań do lokalnych zwyczajów, wierzeń sprzed wieków, mitów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Radosław Rak Radek Rak Jacek Kiss (1943-2022)
Lektor:Jacek Kiss (1943-2022)
Wydawcy:NASBI (2020) Legimi (2016-2020) Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2014-2020) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Serie wydawnicze:Czytaki Larix Duże Litery Duże Litery - Prószyński i S-ka Wielkie Litery.pl
ISBN:978-83-7839-737-3 978-83-7961-749-4 978-83-8234-012-9 978-83-8234-520-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 30 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo