Zaginiony świat

Tytuł oryginalny:
Lost world
Inne tytuły:
opowieść o zdumiewających przygodach profesora Jerzgo Challengera, lorda Johna Roxtona, profesora Summerlee i pana Edwarda Malone z redakcji "Gazety Porannej"]
opowieść o zdumiewających przygodach profesora Jerzego Challengera, lorda Johna Rextona, profesora Summerlee i pana Edwarda Malone członka redakcji "Gazety Codziennej"
Autor:
Arthur Conan Doyle (1859-1930)
Ilustracje:
Marek Szal
Tłumaczenie:
Agnieszka Kuligowska
M. G. (1902-1983) ...
Wydawcy:
Siedmiogród (2023)
Przedsiębiorstwo Wydawniczo-Handlowe Siedmioróg (2018-2023)
Philip Wilson (1995-1996)
Wydaw. Itaka (1993)
Wydane w seriach:
Kanon Literatury Światowej
Biblioteka Literatury Pięknej
Kanon Lektur
literatura piękna
ISBN:
83-86008008, 83-85840-55-9
978-83-7791-916-3, 978-83-8279-916-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0

Powieść przygodowa angielskiego pisarza Arthura Conan Doyle’a „Zaginiony świat” należy do światowego kanonu literatury fantastyczno-naukowej. Opowiada o wyprawie badawczej grupy brytyjskich podróżników na odcięty od świata płaskowyż w dżungli południowoamerykańskiej. Ekscentryczny profesor biologii George Challenger i jego charyzmatyczni towarzysze, kolega po fachu i konkurent profesor Summerlee, doświadczony łowca dzikich zwierząt lord John Roxton i młody dziennikarz Edward Malone, docierają w niedostępne miejsce, by zostać tam podstępnie uwięzieni. Okazuje się, że na płaskowyżu przetrwały groźne prehistoryczne gatunki dinozaurów i człekokształtnych istot. Ryzykowne prace badawcze kończą się porwaniem obu profesorów przez małpoludy. Ostatecznie podróżnicy nawiązują kontakt z zamieszkującymi prehistoryczną krainę Indianami, tryumfują nad małpoludami i powracają do Londynu. Przywożą ze sobą żywego pterodaktyla, udowadniając istnienie ostatnich dinozaurów. „Zaginiony świat” był wielokrotnie ekranizowany w kinie i telewizji, zainspirował wiele książek, komiksów i filmów, między innymi „King-Konga” i „Jurassic Park”.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:opowieść o zdumiewających przygodach profesora Jerzgo Challengera, lorda Johna Roxtona, profesora Summerlee i pana Edwarda Malone z redakcji "Gazety Porannej"] opowieść o zdumiewających przygodach profesora Jerzego Challengera, lorda Johna Rextona, profesora Summerlee i pana Edwarda Malone członka redakcji "Gazety Codziennej"
Autor:Arthur Conan Doyle (1859-1930)
Ilustracje:Marek Szal
Tłumaczenie:Agnieszka Kuligowska M. G. (1902-1983) G. M. Gejler MG
Redakcja:Agnieszka Kuligowska
Wydawcy:Siedmiogród (2023) Przedsiębiorstwo Wydawniczo-Handlowe Siedmioróg (2018-2023) Philip Wilson (1995-1996) Wydaw. Itaka (1993)
Serie wydawnicze:Kanon Literatury Światowej Biblioteka Literatury Pięknej Kanon Lektur literatura piękna
ISBN:83-86008008 83-85840-55-9 978-83-7791-916-3 978-83-8279-916-3
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo