Dziewczęta z Szanghaju

Tytuł oryginalny:
Shanghai girls
Inne tytuły:
Dziewczęta z Szanghaju Cz. 1
Autor:
Lisa See
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Wydawca:
Wydawnictwo Świat Książki (2010-2014)
ISBN:
978-83-247-1614-2, 978-83-247-1828-3
978-83-273-0324-0, 978-83-7943-674-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (3 głosy)

Nowa powieść obyczajowa autorki "Kwiatu Śniegu i sekretnego wachlarza", "Miłości Peonii" oraz "Na Złotej Górze". Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje... Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Historia dwóch sióstr, pochodzących z zamożnej rodziny mieszkającej w Szanghaju na początku dwudziestego wieku. W wyniku nierozsądnych decyzji ojca oraz jego skłonnościom do hazardu dziewczyny zostają sprzedane mieszkającemu w Stanach Zjednoczonych Staremu Lui. Jak potoczą się ich dalsze losy? Czy pogodzą się ze swoim losem? Naprawdę warto poświęcić parę chwil na tę lekturę. Autorka w ciekawy sposób opisuje życie w Szanghaju, stosunki panujące między ludźmi. Szczegółowo przedstawione są nawet stroje dziewcząt. Równie ciekawie jest opisane życie Chińczyków w USA. Poznajemy sposoby jakich imali się przedstawiciele tego narodu, aby zyskać status obywatela. Możemy obserwować powstawanie China Town oraz to jak zmieniał się stosunek Amerykanów do napływowej ludności wraz ze zmianami w historii (II wojna światowa, komunizm w Chinach). Ciężkie, pozbawione perspektyw na rozwój życie Chińczyków, jako obywateli drugiej kategorii, zawsze podejrzliwie traktowanych i obserwowanych. O tym wszystkich sprawach nie mamy zbyt wiele informacji, nie są nagłaśniane i myślę, że warto się nad nimi pochylić podczas lektury tej powieści, która poza ciekawym tłem społecznym posiada również całkiem pasjonującą intrygę o niebanalnym zakończeniu.
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
ilo99
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo