Strażnik tajemnic

Tytuł oryginalny:
Secret keeper
Autor:
Kate Morton ...
Tłumacz:
Magdalena Koziej
Wydawca:
Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2013-2019)
ISBN:
978-83-7659-389-0, 978-83-7885-722-8
978-83-7985-841-5, 978-83-8125-501-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
powieści
Więcej informacji...
4.1 (10 głosów)

Osadzona w latach 40., 60. i współcześnie powieść o marzeniach, które mogą prowadzić do zguby, o rodzinnych sekretach oraz niewyjaśnionym morderstwie sprzed pół wieku. Angielska prowincja, rok 1961. Szesnastoletnia Laurel Nicolson wymyka się z przyjęcia urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by samotnie snuć marzenia o chłopcu imieniem Billy, o przeprowadzce do Londynu i o swojej zawodowej przyszłości. W pewnym momencie widzi nieznajomego mężczyznę, zbliżającego się do domu i podejmującego rozmowę z jej matką, która przystanęła w otwartych drzwiach z małym dzieckiem na rękach. Chwilę później dziewczyna jest świadkiem szokującej zbrodni, której obraz położy się cieniem na jej dalszym życiu. Anglia, rok 2011. Laurel, po latach pełnej sukcesów kariery aktorskiej, spotyka się z siostrami w domu rodzinnym w Suffolk, by wspólnie świętować dziewięćdziesiąte urodziny umierającej matki, Dorothy. Laurel zdaje sobie sprawę, że to jej ostatnia szansa na wyjaśnienie zagadki morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat – nieuleczonej traumy z okresu dzieciństwa. Niczym puzzle składa fragmenty mrocznej tajemnicy, której korzenie sięgają początku II wojny światowej i trwających dwa lata bombardowań Londynu. Tragiczna przeszłość powraca we wspomnieniach matki i bliskich jej osób: splątane losy trójki młodych ludzi z zupełnie różnych światów, Dorothy, Vivien i Jimmy'ego. Historia przyjaźni i miłości wystawionych przez los na ciężką próbę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zaskakująca, pelna pieknych opisów książka. Bardzo przyjemnie i plynnie się czyta.
  • Ależ ja się na tę książkę naczekałam! Byłam ciekawa, czy autorce uda się utrzymać poziom, jaki prezentują jej poprzednie powieści. I nie zawiodłam się. • Podobnie jak w "Zapomnianym ogrodzie", "Domie w Riverton" i w "Milczącym zamku" akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach - współcześnie i przed wielu laty. Klucz do rozwikłania tajemnic tkwi w burzliwych wydarzeniach wojennych, które poznajemy stopniowo dzięki licznym retrospekcjom. Gdy wydaje się, że już odkryliśmy wszystkie tajemnice, autorka serwuje nam finałową niespodziankę, która okazuje się naprawdę wielkim zaskoczeniem. • Czytałam tę powieść z wypiekami na twarzy (jak i inne historie stworzone przez Kate Morton, która wciąż pozostaje dla mnie mistrzynią suspensu oraz harmonijnego połączenia wątków obyczajowych, sensacyjnych i historycznych). • Polecam wszystkim, którzy lubią napisane z rozmachem opowieści o miłości, przyjaźni, rodzinnych tajemnicach i skomplikowanej przeszłości bohaterów.
  • Bardzo fajnie sie czyta. Polecam
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Kate Morton Magdalena Koziej
Tłumacz:Magdalena Koziej
Wydawca:Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2013-2019)
ISBN:978-83-7659-389-0 978-83-7885-722-8 978-83-7985-841-5 978-83-8125-501-1
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo