Andersen:

życie baśniopisarza

Inne tytuły:
fragmenty baśni, listów i dzienników H. Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej
Autor:
Jackie Wullschläger
Tłumaczenie:
Maryna Ochab
Bogusława Sochańska
Wydawcy:
Wydawnictwo Naukowe PWN (2012)
Wydawnictwo W. A. B (2005-2006)
Grupa Wydawnicza Foksal
Wydane w seriach:
Fortuna i Fatum
Wielkie Biografie
ISBN:
83-7414-072-0, 978-83-01-16630-4
9788374140720, 83-7424-072-0
Autotagi:
biografie
druk
historia
literatura
4.0

Obszerna, barwna i pasjonująca biografia pisarza, którego życie zawsze pozostawało w cieniu jego znanych na całym świecie baśni. Andersen, syn biednego jak mysz kościelna szewca i niepiśmiennej praczki, spędził pełne cierpień dzieciństwo na odległej duńskiej prowincji; czterdzieści lat później, już jako jeden z najsłynniejszych pisarzy Europy składał wizyty na królewskich dworach, a jego książki zdobywały świat. Był to, jak na owe czasy, nadzwyczajny awans społeczny, a mimo to pisarz nieczęsto bywał szczęśliwy. Samotny, zgorzkniały, trudny do zniesienia na co dzień, niepewny swej orientacji seksualnej, prześladowany przez rozmaite fobie, był także chorobliwie ambitny, co, mimo talentu i uznania, nie pozwalało mu zaznać satysfakcji. Jackie Wullschläger kreśli wyrazisty portret artysty na tle rozległej panoramy epoki: wydarzeń historycznych, prądów umysłowych, mód, tendencji w sztuce, stosunków towarzyskich. Błyskotliwie analizuje związki jego twórczości - bardziej mrocznej i złożonej niż się powszechnie sądzi - z pełnym sprzeczności życiem.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jackie Wullschlager - ANDERSEN. ŻYCIE BAŚNIOPISARZA • Barwna i pasjonująca biografia pisarza wychowanego na dalekiej duńskiej prowincji - autora wspaniałych baśni w wersji nie tylko dla dzieci. Lektura ta, choć bardzo ciekawa nie jest do poczytania jednym tchem. Wymaga czasu na przestudiowanie. Biografia "ilustrowana" jest fragmentami baśni, listów, wspomnień itp.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo