Mitologia Japonii

Autor:
Jolanta Tubielewicz (1931-2003)
Wydawcy:
Wydaw-a Artystyczne i Filmowe (1972-1986)
Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo (1984)
Wydane w seriach:
Mitologie Świata
ISBN:
83-04-01486-6, 83-221-0109-0
Autotagi:
druk
książki
4.5 (2 głosy)

Autorkę Jolantę Tubielewicz być może czytelnik będzie kojarzył z niezwykle przystępnej i ciekawej Historii Japonii. Tym razem odkryjemy dzięki niej świat mitów i wierzeń. Podobnie jak w innych mitologiach również i japońska nie jest jednorodna i podlegała przemianom. Związane one były z kolejnymi fazami religii. Pierwsza wiąże się z kultami shinto, kolejne z napływem buddyzmu, konfucjanizmu oraz taoizmu. Czytelnik pozna Wysoką Równinę Niebios, będzie świadkiem zejścia bogów na ziemię, założenia cesarstwa oraz mitów o cesarzach. Pozna siedmiu bogów szczęścia oraz mieszkańców gór, wody i piekieł. Czyli bogactwo bóstw i wyobrażeń o świecie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Patrząc z perspektywy czasu i mojej obecnej wiedzy, jest to bardzo rzetelne, prosto napisane wprowadzenie zarówno do mitologii Japońskiej, jak i do tego co określilibyśmy raczej jako folklor i współczesne wierzenia tego kraju. Autorka umieściła również informacje o przekonaniach, które były żywe w momencie powstawania tej książki około 1970 roku, co jest może nietypowym, ale bardzo wartościowym elementem w książce o mitologii. • Jedyną w zasadzie wadą tej książki jest to, że te ,,współczesne'' wierzenia pochodzą sprzed pół wieku, więc zapewne wiele się od tego czasu zmieniło. Wciąż jednak warto się dowiedzieć, że bodaj w 1967 roku w Japonii ukazała się pozycja dowodząca, że Mojżesz był w Kraju Kwitnącej Wiśni i stamtąd przywiózł 10 przykazań.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo