Rzeczy

Tytuł oryginalny:
Stuff
Autor:
Maddie Moate
Ilustracje:
Paul Boston
Tłumacz:
Adam Pluszka
Wydawcy:
ToTamto (2024)
Wydawnictwo Czarna Owca
ISBN:
978-83-8252-566-3
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe

Wszyscy potrzebujemy różnych rzeczy! Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzą twoje rzeczy? Co się z nimi dzieje, gdy przestaną być ci potrzebne? Czy wiesz, że jeśli wyrzucisz stary T-shirt, jego rozkład może zająć 200 lat? Albo że z odchodów słonia można zrobić papier? A plastikowe opakowania z wodorostów? Wyrusz w podróż dookoła świata i poznaj zadziwiające fakty na temat rzeczy codziennego użytku. Od magicznego tuszu po bezmięsne burgery. Ta książka pełna jest przyprawiających o zawrót głowy faktów i niezwykłych opowieści o niewiarygodnych sposobach, jak ludzie na całym świecie i na przestrzeni historii tworzyli, używali i ponownie wykorzystywali otaczające ich rzeczy. Madeleine Moate – brytyjska prezenterka telewizyjna, podcasterka, youtuberka i autorka książek dla dzieci. Najbardziej znana jest z programu CBeebies Maddie's Do You Know?, za który otrzymała nagrodę BAFTA w 2017 roku dla najlepszej prezenterki programów dziecięcych.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Fascynująca publikacja dla młodszych czytelników (i nie tylko), która opowiada o historii, nauce i ciekawostkach związanych z przedmiotami, które otaczają nas każdego dnia. • Autorka zabiera czytelnika w pełną przygód podróż przez świat rzeczy – od długopisów i żarówek po rzeczy bardziej skomplikowane, jak komputery czy zegarki. • To idealna pozycja dla dzieci ciekawych świata oraz rodziców, którzy chcą wspierać rozwój pasji poznawczych swoich pociech.
    +2 pouczająca
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo