Klucz Sary

Tytuł oryginalny:
Sarah`s key
Autor:
Tatiana de Rosnay ...
Tłumacz:
Maciej Sulmicki
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros (2023)
Legimi (2023)
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2007)
ISBN:
978-83-67426-63-3, 978-83-6742-664-0
978-83-6742-697-8, 978-83-7495-257-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

Francuska odpowiedź na „listę schindlera” i „wybór zofii”.

Powieść, która została przetłumaczona na wiele języków, a wysokość nakładów czyni z niej niekwestionowany bestseller.

W jej ekranizacji jedną z głównych ról zagrała Kristin Scott Thomas.

Miała na imię Sara i tylko dziesięć lat, kiedy pewnej lipcowej nocy 1942 roku została brutalnie wyrwana ze snu i zabrana z rodzicami z domu. Myślała, że uda jej się szybko wrócić, ukryła więc małego braciszka w tajnym schowku za ścianą. Tymczasem tak jak tysiące innych Żydów została wywieziona na paryski stadion kolarski Vel d’Hiv.

Kiedy ponad pięćdziesiąt lat później amerykańska dziennikarka Julia Jarmond pisze o tych strasznych czasach, wciąż widzi przed oczami małą Sarę i jej braciszka. Wbrew wszystkiemu decyduje się wyjaśnić, co naprawdę zdarzyło się w Paryżu tej tragicznej lipcowej nocy. Lecz nie zdaje sobie sprawy, że te poszukiwania mogą kosztować ją znacznie więcej, niż przypuszcza, i na zawsze zmienić jej życie.

To niezwykła powieść przedstawiająca mroczny rozdział historii i pokazująca postawy Francuzów wobec Żydów w okupowanym przez Niemców Paryżu. Podobnie jak „Wybór Zofii”, na zawsze pozostaje w sercu i duszy czytelnika.

Naomi Ragen, autorka „Nic nie mów”

„Klucz Sary” otwiera drzwi do tego rozdzierającego serce epizodu II wojny światowej, który został zamieciony pod dywan.

„Book Page”

Tatiana de Rosnay, która błyskotliwie kreuje subtelny, ale przekonujący portret Francji pod okupacją, łamie tabu i przerywa milczenie i wokół tego tematu.

„News & Record”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wzruszająca, bardzo pouczająca, pomimo trudnego tematu dobrze się czyta.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Elle s'appelait Sarah
Autorzy:Tatiana de Rosnay Maciej Sulmicki
Tłumacz:Maciej Sulmicki
Redakcja:Maciej Sulmicki
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros (2023) Legimi (2023) Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza (2007)
ISBN:978-83-67426-63-3 978-83-6742-664-0 978-83-6742-697-8 978-83-7495-257-6
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo