Czarne góry

Tytuł oryginalny:
Black Hills
Autor:
Dan Simmons
Tłumacz:
Tomasz Chyrzyński
Wydawca:
Vesper (2023)
ISBN:
978-83-7731-461-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

Bohaterem "Czarnych Gór" jest Indianin ze szczepu Siuksów - Paha Sapa, który gdy był jeszcze młodym wojownikiem brał udział w słynnej bitwie pod Little Bighorn. Wierzy - podobnie jak starszyzna jego plemienia - że duch poległego wówczas, legendarnego generała Custera, wszedł w niego i pozostanie w nim dopóki Paha Sapa nie pozwoli mu odejść. Duch generała towarzyszy Indianinowi w jego długim życiu, podporządkowanym wizji jakiej doznał w Czarnych Górach, będących ojczyzną jego plemienia. Wreszcie Paha Sapa wybiera moment w którym wreszcie może pozbyć się swoich duchów. Będąc specjalistą od materiałów wybuchowych, pracuje na placu budowy monumentalnej rzeźby w Mount Rushmore. Postanawia przypieczętować swój los w dniu, w którym do Południowej Dakoty przybywa Franklin Delano Roosevelt by uroczyście odsłonić podobiznę prezydenta Jeffersona.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dan Simmons to mistrz w łączeniu elementów historycznych z wątkami fantastycznymi. Książka ta stanowi fascynującą podróż przez autentyczne wydarzenia z przeszłości, ubrane w szaty magii i mistycyzmu. • Fabuła osadzona w Dzikim Zachodzie opowiada historię głównego bohatera, Paha Sapy, Indianina "opętanego" przez duchy, w tym samego George'a Custera. Jego dar pozwala mu wizualizować przyszłość ludzi, co dodaje elementu magicznego świata, ubarwiając narrację. Simmons zręcznie łączy te elementy, tworząc hipnotyzujący, uduchowiony świat. • Struktura czasowa, opowiedziana z perspektywy trzech różnych etapów życia bohatera, dodaje głębi i złożoności powieści. Autor, przy użyciu oszczędnej narracji, porusza tematy strat, cierpienia i rozczarowań ze wspaniale przedstawionym przesłaniem o ważności rodziny w obliczu trudności życiowych.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo