Odważ się robić wielkie rzeczy:

i ty możesz pracować w NASA

Autorzy:
Artur Bartosz Chmielewski
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Wydawcy:
Prószyński Media (2023)
Prószyński i Spółka (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-8295-352-7, 978-83-8295-865-2
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe

Czy chcesz robić naprawdę wielkie rzeczy? Badać inne planety, wysyłać łaziki na Marsa, a sondy kosmiczne na skraj Układu Słonecznego, lądować na pędzących w przestrzeni kometach? Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla ciebie! Artur Chmielewski, inżynier pracujący od lat w NASA, zdradza w niej, co zainspirowało go, by sięgać gwiazd, i jak funkcjonuje instytucja, która wysłała człowieka na Księżyc i każdego dnia mierzy się z największymi wyzwaniami, jakie potrafimy sobie wyobrazić.

W tej fascynującej podróży, prowadzącej z Kalifornii aż po rubieże Układu Słonecznego i jeszcze dalej, Arturowi towarzyszy Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, dziennikarka i pasjonatka badań kosmosu. Jeśli tylko masz odwagę marzyć o wielkich rzeczach, przyłącz się do nich bez wahania. Marzenia mogą zaprowadzić cię dalej, niż myślisz!

Artur Bartosz Chmielewski – naukowiec, pracownik należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory, absolwent Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie ukończył mechanikę i informatykę. Uczestniczył w wielu brawurowych projektach NASA, których celem było rozwijanie technologii wykorzystywanych w trakcie misji sond kosmicznych. Brał udział w misjach Galileo, Ulysses, Cassini-Huygens. Był kierownikiem misji Rosetta, podczas której dokonano udanego lądowania na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Artur Chmielewski jest synem Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela, autora cyklu komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka zajmująca się tematyką popularnonaukową, rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Związana m.in. z pismami „National Geographic” i „Focus” oraz weekendowym magazynem „Gazety Wyborczej”. Współautorka książek Kosmiczne wyzwania. „Jak budować statki kosmiczne, dogonić rakietę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, napisanej z Arturem Chmielewskim, i „Człowiek – istota kosmiczna” (z Grzegorzem Broną).

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo