Pierwiastki śladowe

Tytuł oryginalny:
Trace elements
Autor:
Donna Leon
Tłumacz:
Marek Fedyszak
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2023)
IBUK Libra (2023)
Legimi (2023)
Wydane w seriach:
Komisarz Brunetti i Tajemnice Wenecji
ISBN:
978-83-7392-829-9, 978-83-7392-830-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.5 (2 głosy)

Jedna z najbardziej mrocznych i ekscytujących zagadek w karierze komisarza Brunettiego!

Ostatnie słowa kobiety umierającej w weneckim hospicjum poprowadzą go krętymi ścieżkami ludzkiej chciwości i okrucieństwa, a to co wydawało się jedynie rodzinną tragedią, może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla całej Wenecji. Za pozornie przypadkowym wypadkiem motocyklowym, w którym zginął naukowiec badający próbki zanieczyszczeń wody w miejskich wodociągach kryje się cała sieć powiązań i interesów. Czy Brunettiemu i tym razem uda się dotrzeć do dna i oddać sprawiedliwość ofiarom zbrodni ?

Donna Leon raz jeszcze wykazuje się nie tylko wirtuozerią w kreśleniu kryminalnych intryg, ale i społeczną wrażliwością i troską Wenecjanki z wyboru o losy Serenissimy i jej mieszkańców.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • jak zawsze świetna książka tej autorki. klasa sama dla siebie
  • Kolejna mroczna i ekscytujących zagadka do rozwiązania przez komisarza Brunettiego tym razem w firmie badającej zani­eczy­szcz­enia­ w wodzie o ukrycie przekroczonego stężenia rtęci. Gdy w wodzie pitnej wielokrotnie przekroczone jest stężenie azotanów; to tym się nikt nie przejmuje. • Brunetti kieruje swe myśli ku Eumenidom, które wymierzały karę, zawsze „win pamiętne” i groziły , że przebaczenie sprawi, że „cały świat pośpieszy w zbrodni ślad, cnotą stanie się błąd”. • Chociaż bogowie opowiedzieli się po różnych stronach sporu to i tak choć minęły dwa tysiące lat to wciąż nie było rozstrzygnięcia. • W rozwiązaniu tej zagadki Brunetti jest zarówno oskarżycielem, jak i oskarżonym. Po raz kolejny musi zdecydować, które przestępstwo ukarać, a które zignorować – i wybrać większego przestępcę. Bądź większe szanse. Kto zostanie ukarany i do jakiego stopnia? • Czytając książkę dowiadujemy się po raz pierwszy, że: „ Brunetti spędził znaczną część życia z bezkompromisową kobietą, więc rozpoznanie kolejnej przyszło mu z łatwością”. • Oczywiście wielką i nie zastąpioną pomocą jest jak zwykle Elettra Zorzi – sekretarka Patty. • Czyta się dobrze, jak chyba wszystkie książki Leon.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo