Serce w koronie: Miłość i tron:

Zygmunt Jagiełłowic

Autor:
Anna J. Szepielak
Lektorzy:
Katarzyna Puchalska
Jacek Dragun
Marta Wardyńska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2024)
Wydawnictwo Filia (2023)
Heraclon International
Wydane w seriach:
Serce w koronie
WielkieLitery.pl
ISBN:
978-83-8280-570-3, 978-83-8280-804-9
978-83-8280-905-3, 978-83-8334-628-1
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
MP3
powieści
proza
3.0 (2 głosy)

W stronę zatłoczonej Drogi Królewskiej zmierzała niepozorna osóbka. Chciała zobaczyć orszak i słynną królową Elżbietę. W tym samym czasie książę Zygmunt szykował się do pierwszej - dyplomatycznej - potyczki. Uroczystość pasowania na rycerza w pruskim Toruniu miała przynieść jego ojcu polityczne korzyści. Czy ktoś mógłby przypuszczać, że dzięki szczęśliwemu splotowi okoliczności niebawem odmieni się ich życie? Czy w roku 1485 ktokolwiek pomyślałby, że losy dziedziców Jagiełłowego tronu mogą zależeć od determinacji zwykłej mieszczki? „Miłość i tron” to pierwszy tom cyklu „Serce w koronie”, który opowiada o epoce panowania dynastii Jagiellonów na polskim tronie. Akcja książki rozpoczyna się w dniu narodzin przedostatniego króla z tejże sukcesji - Zygmunta I zwanego Starym.Zagłębiając się w lekturę, stajemy się obserwatorami dworskiego życia, zwyczajów, stosunków pomiędzy panującymi a poddanymi. Poznajemy tradycje, problemy i troski. Autorka pokazuje mechanizmy rządzenia monarchii, kluczową rolę wiary i mariaży, którym ton nadawała polityka. Poznajemy świat, w którym chwilami możemy poczuć się jak na innej planecie, ale jest on tak frapujący, że nie można się oderwać od czytania.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jest to pierwszy tom cyklu "Serce w Koronie". • W pierwszej części towarzyszymy Królowej Elżbiecie Rakuszance i Królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi przy narodzinach ich dzieci. Poznajemy okoliczności narodzenia ich ósmego dziecka Zygmunta. Po tym przenosimy się kilkanaście lat później do czasów młodości Zygmunta. • Autorka świetnie weszła w głowę młodego Jagielończyka opisując co czuł i myślał. Poznajemy najbliższych z jego otoczenia. I jego pierwszą miłość Katarzynę, która była zwykłą mieszczką. Jej siła i determinacja jest niezwykła. • Przeznaczenie,wiara , miłość, życie na dworze królewskim i zasady tam obowiązujące. Poszukiwanie sensu w życiu i relacje z rodzeństwem. To wszystko i wiele innych historycznych wątków i postaci znajdziecie w tej powieści. Czyta się bardzo przyjemnie i płyniemy razem z bohaterami po kartkach powieści.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo