Akcja "Wisła" '47:

komunistyczna czystka etniczna

Autor:
Grzegorz Motyka
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2023-2024)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
ISBN:
978-83-08-07691-0, 978-83-08-07824-2
978-83-08-08057-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje naukowe
4.5 (2 głosy)

Szczere i uczciwe rozliczenie bolesnej karty w historii polsko-ukraińskiej.

To książka napisana bez stereotypów i uprzedzeń, bez wybielania żadnej stron, ale i bez szukania „złotego środka” tam, gdzie go nie ma. Jej autor, profesor Grzegorz Motyka, jest wybitnym specjalistą w dziedzinie historii najnowszej Kresów Wschodnich. Jego poprzednie publikacje, jak Wołyń ’43, zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników, jak i krytyków oraz świat akademicki.

Akcja przesiedleńcza oznaczona kryptonimem „Wisła” była pokłosiem konfliktu polsko-ukraińskiego. Ale okazała się przede wszystkim tragedią nie polityków i zbrojnych bojówek, a zwykłych ludzi – polskich obywateli. W jej wyniku wysiedlono ponad 140 tysięcy osób. Decyzja partyjnych dygnitarzy na zawsze zmieniła zarówno życie przesiedlonych, jak i kolejnych setek tysięcy ich potomków. W bezprecedensowy sposób wyludniono południowo-wschodnie połacie kraju, a opustoszałe wsie Beskidu Niskiego i Bieszczadów do dziś są świadectwem tego dramatu.

Akcja "Wisła" ’47 jest również historią początków totalitarnego ustroju w Polsce. Znakomicie pokazuje mechanizmy jego działania, bezwzględność aparatu siłowego i propagandowe zakłamanie. A nade wszystko jest to książka o ludzkiej krzywdzie. Akcja „Wisła” nie była epizodem, była największą operacją tego typu w dziejach PRL-u. Bez tej historii nie da się zrozumieć relacji polsko-ukraińskich.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Moja ocena: 8/10 "Akcja Wisła'47- Komunistyczna Czystka Etniczna" autorstwa Grzegorza Motyki to szczegółowe i rzetelne opracowanie dotyczące jednej z najważniejszych operacji wojskowych prze­prow­adzo­nych­ na terenie powojennej Polski. Autor dogłębnie analizuje działania podjęte wobec ludności grek­okat­olic­kiej­ zamieszkującej południowo-wschodnie tereny PRL, ukazując zarówno kontekst historyczny, jak i polityczne oraz społeczne skutki tej operacji. • Książka Motyki wyróżnia się nie tylko bogactwem źródeł i precyzyjnym opisem faktów, ale także umiejętnością ukazania ludzkich losów i dramatów związanych z przymusowymi przesiedleniami. Dzięki temu stanowi wartościowe źródło wiedzy dla historyków, studentów oraz wszystkich pasjonatów historii, którzy chcą lepiej zrozumieć złożoność powojennych losów ludności na ziemiach polskich. • Publikacja ta zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoją merytoryczną wartość i staranność, z jaką autor podchodzi do tematu. "Akcja Wisła'47" to pozycja, która nie tylko poszerza wiedzę czytelników, ale również skłania do refleksji nad trudnymi momentami w historii Polski.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo