Segretario

Autor:
Maciej Hen
Ilustracje:
Kira Pietrek
Lektor:
Jędrzej Fulara
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2023-2024)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2023)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
ISBN:
978-83-08-07822-8, 978-83-08-08055-9
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.5 (2 głosy)

Autor fenomenalnej Solfatary powraca w daleką przeszłość!

Awanturnicze losy dwojga cudzoziemców w fascynującym, wielokulturowym Krakowie końca XV wieku

Gredechin Specht z Heidelbergu, by spełnić ambitne marzenia i móc zdobywać wiedzę, decyduje się na ryzykowny krok. Mając 14 lat, wyrusza na podbój świata w chłopięcym przebraniu, jako Georg Starkfaust. Po dwóch latach wędrówek po Europie, swoje miejsce odnajduje w Krakowie, na stancji u Filipa Kallimacha, włoskiego poety i polityka, zasłużonego doradcy Kazimierza Jagiellończyka, a po jego śmierci – Jana Olbrachta.

Już jako student(ka) medycyny na Akademii Krakowskiej, Gredechin regularnie pisuje do swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Enneleyn. Zawierza jej swoje największe tajemnice, opowiada o problemach codzienności w męskich szatach i o dramatycznych wydarzeniach, których jest świadkiem, a nierzadko i uczestniczką. Opisuje życie studentów Akademii oraz społeczności żydowskiej. W swoich listach nie przemilcza również kontrowersyjnych i intrygujących faktów z życia swojego mistrza Kallimacha – począwszy od jego szalonej młodości w Rzymie, zakończonej udziałem w spisku na życie papieża Pawła II, i ucieczki przed pościgiem przez pół Europy, aż po bezpieczną przystań w Krakowie i perypetie miłosne w Toruniu.

Segretario to porywająca, pełna współczesnych odniesień historia o przekraczaniu granic i binarnych podziałów.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardziej niż powieść epistolarna jest to połączenie pamiętnika i powieści łotrzykowskiej. Najciekawszym elementem jest chyba możliwość poznania burzliwych losów Kallimacha. Co interesujące w książce każdy rozdział poprzedza grafika z jedną z kart przy­pomn­iają­cych­ współczesne karty Tarota, niewykluczone, że są to wspomniane przez autora Trionfi. Jednak ukryte znaczenia tych kart da się odczytywać także wiedząc co nieco o symbolice Tarota, która przekłada się na alfabet hebrajski i przypisane do niego znaczenia różnych cyfr. O tym warto wiedzieć ponieważ w książce pojawia się też wątek kabały.Powieść napisana jest lżej niż można by się tego spodziewać, pozwala czytelnikowi wczuć się w realia życia w XV wiecznym Krakowie. Myślę, że może być interesująca dla miłośników historii Krakowa oraz dla tych, którzy zastanawiają się nad tym jak to było być chcącą się kształcić kobietą w dawnych czasach. Może nie jest to dzieło wybitne, ale jest to książka bardzo dobra, momentami zabawana, momentami filozoficzna, momentami bardzo smutna. Zawiera nieco drastycznych opisów, więc nie polecam dla młodszej młodzieży, starsza młodzież już na pewno może po nią sięgnąć, ale myślę, że najlepiej przypadnie do gustu dorosłym czytelnikom. Na plus oceniam piękny, nieco poetycki język jakim w stylizacji na język staropolski książka została napisana. Niby jest to powieść, ale sam jej język jest bardzo poetycki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo