Północny sztorm

Autor:
Vladimir Wolff
Wydawcy:
Wydawnictwo Prószyński i Spółka SA (2014)
Ender - Sławomir Brudny (2011-2012)
Legimi (2011)
Wydawnictwo Warbook (2011)
Wydane w seriach:
War Book
Stalowa kurtyna
ISBN:
978-83-62730-070, 978-83-62730-03-2
978-83-62730-27-8, 978-83-930066-4-9
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.0

Z amerykańskim rozmachem Toma Clancy'ego, znawstwem rosyjskiej duszy nie mniejszym niż

u Pielewina i rodzimą ułańską fantazją, Pomorzanin Vladimir Wolff snuje fascynującą wizję świata, w którym najcenniejszym dobrem są ostatnie rezerwy ropy naftowej, wydobywane w ekstremalnych warunkach Arktyki.

Tymon Smektała, CD Action

„Północny sztorm” to thriller polityczno-militarny przywodzący na myśl najlepsze odsłony gatunku: fascynująco pomyślany, rewelacyjnie poprowadzony, trzymający w napięciu i wciągający.

Dariusz Barczewski, Gildia.pl

Rosja znalazła sposób, by znów realizować imperialne marzenia. Rozwiązaniem jej problemów ekonomicznych ma być ekspansja na terenach Arktyki i aneksja dwudziestu pięciu procent światowych złóż ropy.

Kurs potężnych lodołamaczy atomowych „Jamał” i „Rassija” staje się kursem zdeterminowanego państwa. Błyskawicznie rosną bazy wojskowe i porty na syberyjskich wybrzeżach, wzmocniona zostaje potężna Flota Północna.

Problemy techniczne związane z wydobyciem cennych kopalin w tak ekstremalnie trudnych warunkach klimatycznych są jednak niczym wobec groźby, jaką stanowią pozostali chętni do podziału złóż.

Norwegia wraz ze Szwecją tworzą pakt o wzajemnej pomocy i zwiększają swój potencjał militarny. Nie oddadzą bez walki ani kropli ropy.

Amerykanie i Brytyjczycy, również zaniepokojeni poczynaniami Rosji, wysyłają na Morze Barentsa okręt podwodny klasy Virginia. Dowodzący nim komandor William Kent, as marynarki podwodnej, musi zebrać jak najwięcej informacji i jednocześnie pozostać w ukryciu. Trafia jednak na godnego przeciwnika.

Stojący na czele Floty Północnej Michaił Lipatow długo czekał na taką chwilę. Zrobi wszystko, żeby ochronić wody, które uważa za rosyjskie. Nie powstrzyma go nawet groźba wybuchu trzeciej wojny światowej.

Napięcie rośnie, sytuacja komplikuje się z każdą chwilą, a o swój interes musi walczyć także Polska. Kapitan Andrzej Wirski wyrusza w kolejną misję. Tym razem jednak nie może wystąpić w mundurze z biało-czerwoną naszywką.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zaczyna się dobrze, ale na końcu autor stracił oddech i rzecz zakończył nijak, tzn. nie wymyślił, jak świat zachodni miałby powstrzymać Rosję przed zawładnięciem arktycznymi terenami roponośnymi - bo przecież słabo zarysowane jakieś tam "rozruchy" w Rosji tego nie spowodowały. Inna rzecz, że gdyby Rosja faktycznie chciałaby tak zrobić,jak w książce, to nikt by jej przed tym nie powstrzymał. Jako powieść akcji książka dobra. jako political fiction - taka sobie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo