Różaniec z granatów

Autor:
Ksawery Pruszyński (1907-1950) ...
Wydawcy:
Krajowa Agencja Wydawnicza-B (1993-1999)
Beskidzka Oficyna Wydawnicza (1985-1997)
Agencja Wydawnicza Varsovia (1990-1991)
Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza (1967)
Wydane w seriach:
Lektury Ucznia
Koliber
Lektury Szkolne
Lektury Szkolne - "Varsovia"
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
Więcej informacji...

Opowiadanie Ksawerego Pruszyńskiego pt. „Różaniec z granatów” przedstawia dzieje polskiego żołnierza – Józefa Łaptaka. Pochodził on z robotniczej rodziny, która przed laty wyemigrowała „za chlebem” z Polski do Francji. Jej losy na obczyźnie układały się różnie, często tragicznie. Wstąpił do wojska i wyruszył na wojnę domową, rozgrywającą się w Hiszpanii. Walczył w 13 brygadzie im. Jarosława Dąbrowskiego po stronie republikanów. Zabijając wrogów myślał tylko o zemście. Pewnego dnia Józef odkupił ciekawie wykonany różaniec z granatów od żołnierza, który postępował z nim niewłaściwie. Jako głęboko wierzący katolik Józef pragnął uchronić święty różaniec przed zbezczeszczeniem i w przyszłości podarować go swojej matce. Różaniec z granatów zaciążył później znacząco na życiu młodego żołnierza. Kiedy Łaptak ranny trafił do niewoli faszystowskiej, właśnie znaleziony u niego różaniec uratował mu życie. Walczący po przeciwnej stronie irlandzcy katolicy w uznaniu jego postawy wyprowadzili go w przebraniu i zawieźli do polskiego attache wojskowego, aby ten pomógł mu dostać się do Polski. Niestety, major nie udzielił mu pomocy; nazwał go bolszewikiem. Natomiast Irlandczycy ułatwili Łaptakowi wyjazd do Dublina. W czasie II wojny światowej, podobnie jak major, walczył po stronie aliantów. Podczas jednej z walk młody żołnierz uratował życie właśnie byłemu attache wojskowemu poznanemu w Hiszpanii. Sam został ciężko ranny. Następnie dostał się do angielskiego szpitala polowego, gdzie spędził ostatnie dni swojego życia. Tam poznał pewnego Polaka, któremu opowiedział swoje burzliwe dzieje. Do nawiązania znajomości przyczynił się leżący na szpitalnym stoliku różaniec z granatów – symbol wojennych losów. Któregoś dnia rannemu złożył wizytę pułkownik, aby odznaczyć go Krzyżem Walecznych za odwagę i braterstwo. Łaptak rozpoznał w nim byłego attache wojskowego z Hiszpanii, człowiek, któremu uratował życie. Obaj bardzo się wzruszyli niespodziewanym spotkaniem. Niestety, życie Józefa Łaptaka zbliżało się do końca i niebawem dzielny żołnierz umarł. Pożegnał go porucznik – korespondent zaciśniętą pięścią, symbolem niezłomności, zaciętości i woli walki, a potem założył mu jego różaniec.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Różaniec z granatów i inne opowiadnia opowiadania i inne opowieści
Autorzy:Ksawery Pruszyński (1907-1950) Franciszek Ksawery Pruszyński (1907-1950)
Ilustracje:Mirosław Miroński
oraz:Ksawery Pruszyński (1907-1950)
Wydawcy:Krajowa Agencja Wydawnicza-B (1993-1999) Beskidzka Oficyna Wydawnicza (1985-1997) Agencja Wydawnicza Varsovia (1990-1991) Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza (1967)
Serie wydawnicze:Lektury Ucznia Koliber Lektury Szkolne Lektury Szkolne - "Varsovia"
ISBN:83-03-03616-5 83-7032-083-X 83-7056-007-5 83-87121-24-X 83-03-03615-5
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna opowiadania powieści proza zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 37 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo