Stanisław Żółkiewski

Autor:
Jerzy Besala (1951-2023)
Wydawca:
Państwowy Instytut Wydawniczy (1988-1989)
Wydane w seriach:
Biografie Sławnych Ludzi
ISBN:
83-06-01583-5, 83-205-4082-8
83-01583-5
Autotagi:
druk
Więcej informacji...
5.0

"Wielkość...moralna Stanisława Żółkiewskiego przetykana jest nader często szarą nicią przeciętności i ułomności ludzkich. Nawet uwzględniając tamte surowe czasy, ludzi i zdarzenia. Widocznie jest w postępowaniu hetmana i jego życiu człowiecze miotanie się między nabytymi lub wmówionymi sobie zasadami a brutalnymi nieraz wymogami rzeczywistości czy nawet wręcz prawami bytu: między głoszeniem humanizmu w postępowaniu a koniecznością wydawania wyroków śmierci na współbraci. Legenda nie powinna w tym wypadku przesłaniać prawdziwego obrazu człowieka uwikłanego w szorstką i trudną rzeczywistość. Podziwiać można wielkość charakteru, zadumać nad przeciętnością niektórych działań politycznych, ucieszyć niezwykłością zwycięstw, zasmucić nad klęskami, których z pewnością być nie powinno. Ot życie człowieka, od którego zbyt późno zależało zbyt wiele..."
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przeczytałem cztery książki opisujące życie Wielkiego Hetmana (Wojciech Polak - Żółkiewski pogromca Moskwy, Jerzy Besala - Stanisław Żółkiewski, Leszek Podhorodecki - Wielki hetman Rzec­zypo­spol­itej­..., Leszek Podhorodecki - Stanisław Żółkiewski) - wszystkie są atrakcyjne, jednak najbardziej wartościowe według mnie są dwie: "Pogromca Moskwy" i biografia J.Besali. Pierwsza - przede wszystkim przepięknie wydana, zawierająca mnóstwo wysokiej jakości reprodukcji. Chciałoby się aby była dwa razy grubsza. Brakuje mi też jakiejś mapki, planu bitwy. Mimo to książka idealna na prezent dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Biografia autorstwa J.Besali pod względem jakości zawartych reprodukcji prezentuje się miernie, natomiast zawiera więcej treści. Napisana jest oryginalnym stylem autora. Zawiera sporo opinii (choć tutaj nie ze wszystkimi bym się zgodził). Obie książki L.Podhorodeckiego również są bardzo solidne i godne polecenia (jedna z nich to kompendium dla młodych, druga - niewiele ustępuje pod względem obszerności J.Besali), jednak ze względu na wyjątkowo wysoki poziom dwóch pierwszych pozycji oceniam je trochę niżej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Jerzy Besala (1951-2023)
Opracowanie:Maria Dziedzic-Wesołowska
Wydawca:Państwowy Instytut Wydawniczy (1988-1989)
Serie wydawnicze:Biografie Sławnych Ludzi
ISBN:83-06-01583-5 83-205-4082-8 83-01583-5
Autotagi:biografie druk elementy biograficzne książki literatura
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo