Wielka awaria prądu:

Święta w Valleby

Tytuł oryginalny:
Jul i Valleby
det stora strömavbrotett,
Autorzy:
Martin Widmark
Helena Willis
Ilustracje:
Helena Willis
Tłumacz:
Barbara Gawryluk
Wydawca:
Wydawnictwo Zakamarki (2022-2024)
Wydane w seriach:
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
LasseMajas detektivbyrå
ISBN:
978-83-7776-236-3
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
5.0

W wigilijny wieczór wydarza się coś nieoczekiwanego: w całym Valleby gaśnie światło i zapada nieprzenikniona ciemność. Jak w takich warunkach świętować Boże Narodzenie? Lasse i Maja próbują dociec, co spowodowało awarię prądu, lecz nie jest to łatwe. Pomóż im rozwiązać zagadkę! Weź czynny udział w śledztwie! Wyjaśnij wraz z Lassem i Mają przyczynę awarii prądu! Odczytaj zaszyfrowane wiadomości, wypatrz szczegóły, znajdź pogubione prezenty, rozpoznaj postaci w ciemnościach, przejdź zawiłe trasy i spróbuj wydedukować, co się wydarzyło! [nota wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Święta w Valleby” to niesamowita uczta dla młodego czytelnika. Tym razem Lasse i Maja muszą rozwiązać zagadkę dotyczącą wielkiej awarii prądu w ich mieście. Jest wigilia Bożego Narodzenia mali bohaterowie starają się wspólnie spędzić ten przedświąteczny czas. Dzielą się ze sobą prezentami. Przy okazji mają ochotę wybrać się na spacer i sprawdzić jak pozostali okoliczni mieszkańcy spędzają wigilijny wieczór. Już po przekroczeniu kawiarni Panini & Bernard doznają ogromnego szoku. Właściciele zamiast wypiekać pierniczki zajmują się wyłącznie wysyłaniem sms-owych życzeń ze swych smartfonów. Nie lepiej wygląda sytuacja u Pastora, który siedzi przed telewizorem i ogląda świąteczną transmisję. W muzeum wściekła Barbara Palm próbuje rozsupłać węzeł lampek. Iva Ross wraz z Karlem Filipem gra na poddaszu w gry komputerowe. Zdaje się, że każdy zajęty jest wyłącznie sobą, marnotrawieniem energii elektrycznej i psuciu świątecznej atmosfery. W końcu na rynku spotykają zrozpaczonego Ronnego Hazelwooda, który ma zamiar uruchomić światełka na choince, ale zwyczajnie nie ma dla kogo, bowiem nikt nie przyszedł na zaplanowane wcześniej wydarzenie. Mimo wszystko punkt siódma właściciel hotelu wkłada wtyczkę do gniazdka, by iluminacje na choince rozświetliły rynek swym blaskiem… A tu nic… Zupełna ciemność nagle spowija całe miasto. Zatem znów do akcji musi wkroczyć biuro dete­ktyw­isty­czne­. Czy uda im się znaleźć winnego powstałej awarii? A może przy okazji przywrócą ducha tegorocznemu Bożemu Narodzeniu w Valleby? Przekonajcie się sami jak zakończył się ten świąteczny galimatias. • Specjalne wydanie losów Lassego i Mai jest inne niż dotychczas prezentowane nam tajemnice. Osobiście uważam je za znacznie bardziej ciekawe w kontekście interakcji z czytelnikiem. W książce tej jest mnóstwo zagadek do rozwiązania, co znacznie bardziej aktywizuje dzieci do uważnego słuchania i sprawia, że czytanie przynosi jeszcze większą frajdę niż dotychczas. Serdecznie polecam zatem lekturę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo