Skrawki przeszłości

Autor:
Anna Sakowicz
Wydawcy:
Wydawnictwo Luna - Wydawnictwo Marginesy (2022)
Legimi (2022)
Wydane w seriach:
Muślinowa saga
1928-1939
ISBN:
978-83-67406-09-3, 978-83-67406-30-7
978-83-67510-05-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
4.0

W marcową noc do domu krawca Wawrzyńca Wilamowskiego i jego żony nieoczekiwanie trafia dziecko. Dzieje się to akurat kiedy Rozalia podczas karmienia kilkudniowej Nastki zasypia i przydusza niemowlę. Podrzutek szybko więc zajmuje miejsce dziewczynki i przyjmuje jej drugie imię – Franciszka. Posłaniec, który zostawia noworodka Wawrzyńcowi, mówi tylko tyle, że to mała Wilamowska. Czy jest córką Wawrzyńca, czy jego nastoletniego syna – nie wiadomo. A odnalezienie matki dziecka okazuje się bardzo trudne. Czy prawda ujrzy światło dzienne?Porywająca, wciągająca saga o tajemnicach, romansach, skandalach, a także szantażach. Bohaterowie uwikłani w historię, wiszące w powietrzu widmo wojny, a w tle miasteczko Lidzbark leżące na pograniczu dwóch światów: byłego zaboru pruskiego i rosyjskiego. Mimo to toczy się tu zwyczajne życie, w którym dziewczęta marzą o miłości, chłopcy szukają przygód, a dojrzali mężczyźni rozprawiają o polityce.Jak ułożą się losy tej rodziny splątane z wydarzeniami międzywojnia i początkiem drugiej wojny światowej?

Znakomita saga, wciągająca od pierwszego zdania.Chcemy rozwikłać rodzinne tajemnice i sekretybohaterów, a jednocześnie – zupełnie naturalnie –zaczynamy poznawać kontekst historyczny i miasteczko,w którym dzieje się akcja książki. To bardzo interesujący,nienachalny i skuteczny sposób, by przekazać czytelnikowinieco informacji o historii miejsca. W powieści zachwycateż dbałość o szczegóły i detale historyczne, wymagającesolidnej kwerendy, a wkomponowanie ich w fabułę tak,by nie raziły moralizatorstwem i były czymś naturalnym,jakby przypadkiem wchodzącym w świadomośćczytelnika, stanowi wielką umiejętność.

Joanna Jax

Cieszę się, że powieść Skrawki przeszłości autorstwaAnny Sakowicz rozgrywa się na terenie Gminy Lidzbark,czyli miejsca, którego włodarzem jestem od 2014 roku.Historia jest sentymentalną podróżą do naszej pięknejmiejscowości sprzed lat. Mam nadzieję, że lekturaprzyniesie Państwu wiele emocji, a przedwojennemiasto oczaruje Państwa równie mocno jak Lidzbark,w którym my, mieszkańcy Gminy, żyjemy dzisiaj.

Maciej SitarekBurmistrz Lidzbarka

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo