Labirynt

Autor:
Piotr Borlik
Wydawcy:
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2022-2023)
Legimi (2022-2023)
ebookpoint BIBLIO (2022)
Wydane w seriach:
Duże Litery
ISBN:
978-83-8295-107-3, 978-83-8295-699-3
978-83-8295-723-5, 978-83-8295-959-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.2 (6 głosów)

Gdy Tomasz Jasiński znajduje odręczny rysunek labiryntu wsunięty za wycieraczkę samochodu, przeczuwa najgorsze. Nie może odmówić zaproszenia do rozwiązania pozornie niewinnej zagadki. Przemierzając plątaninę korytarzy odzwierciedlającą topografię Trójmiasta, wraca pamięcią do wydarzeń sprzed lat, gdy rodzinna wycieczka zamieniła się w walkę o życie. Tragedia z przeszłości może stanowić rozwiązanie tajemnicy, ale Jasiński musi znaleźć w sobie odwagę, by ponownie wkroczyć do labiryntu.

Borlik pokazuje Trójmiasto, jakiego nie znacie. Zapomniane miejsca niegdyś tętniące życiem, podupadłe atrakcje turystyczne, czarne plamy na mapie miasta - rejony, w które lepiej nie zapuszczać się po zmroku.

Piotr Borlik, rocznik 1986, inżynier, mistrz Holandii, a także laureat trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Otrzymał stypendium prezydenta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury. Autor kryminałów "Boska proporcja", "Materiał ludzki", "Białe kłamstwa", "Zapłacz dla mnie", "Skłam, że mnie kochasz", "Wymazani z pamięci", "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" i "Czterdzieści dusz".

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • 3,5/5 • Raczej unikam książek, na których nazwisko autora wydrukowane jest większą czcionką niż sam tytuł... Jednak moją uwagę w tym wypadku przykuła sama okładka, zdecydowanie odróżniająca się od standardowych projektów. Postać w żółtej, a więc rzucającej się w oczy, kurtce zmierza wprost w ogień trawiący pole kukurydzy. Interesujące, prawda? Gwarantuję, że treść książki wciągnie Was jeszcze bardziej! • Fabułę poznajemy z dwóch perspektyw - Ani i Tomka, pary głównych bohaterów. Książka zbudowana jest z przeplatających się trzech linii czasowych - lata 2013 roku, kiedy to doszło do rodzinnej tragedii, jesieni 2018, czyli początku zabawy "w labirynty" oraz czasów obecnych - lata 2022, kiedy zabawa ta ma znaleźć swój finał. Zabieg ten wyszedł bardzo sprawnie, Autor wodzi nas w ten sposób za nos. Czasy przeplatają się, ukazując nam tylko część historii. Kiedy już myślimy że wiemy co się stało, okazuje się, że nic nie jest tak jak się spodziewaliśmy. Znając zakończenie stwierdzam, że gdyby wydarzenia ułożone były chronologicznie, rozwikłanie zagadki byłoby proste, więc Autor trochę nas w ten sposób "oszukał". • Za duży plus uważam wprowadzenie ograniczonej liczby bohaterów. Nie lubię kryminałów, w których okazuje się, że zabójcą jest postać, która pojawiła się w książce raz, w dodatku wzmiankowana, przez bohatera drugoplanowego, tylko w jednym zdaniu. Jak w takim wypadku Czytelnik ma odnaleźć frajdę w przewidzeniu zakończenia, skoro Autor nie dał mu narzędzi do samodzielnego odkrycia prawdy? W "Labiryncie" gramy w otwarte karty, dość dogłębnie poznajemy bohaterów i ich historie, i tylko od nas zależy czy złożymy tę układankę składającą się z różnych linii czasowych i różnych bohaterów w całość, która ukaże nam o co w tym wszystkim chodzi... • Jak to często w kryminałach bywa, i tu znajdziemy kilka zdumiewających zbiegów okoliczności, które mają wytłumaczyć nam niektóre niuanse, a które byłyby raczej mało prawdopodobne w rzeczywistości, ale czyż nie na tym polega "magia książek"? • Podsumowując - książka godna polecenia, raczej do przeczytania "na raz" lub w ciągu kilku dni, w innym wypadku wszytko może nam się nam pomieszać.To było moje pierwsze spotkanie z Piotrem Borlikiem, choć, jak przeczytałam w notce Od Autora, to już jego dziesiąta książka. Myślę, że czas nadrobić zaległości!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Piotr Borlik
Lektor:Marcin Popczyński
Wydawcy:Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2022-2023) Legimi (2022-2023) ebookpoint BIBLIO (2022)
Serie wydawnicze:Duże Litery
ISBN:978-83-8295-107-3 978-83-8295-699-3 978-83-8295-723-5 978-83-8295-959-8
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo