As pik

Tytuł oryginalny:
Ace of spades
Autor:
Faridah Àbíké-Íyímídé
Tłumacz:
Miłosz Urban
Wydawcy:
Must Read (2022)
Media Rodzina
ISBN:
978-83-8008-955-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

As pik to głośny debiut Faridah Àbíké-Íyímídé, w którym dwoje bohaterów, Devon i Chiamaka, walczy z anonimowym hejterem. iedy dwoje uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, zostaje wybranych do elitarnego grona prefektów, wydaje się, że to wspaniały początek jeszcze lepszego roku. Taka funkcja nie tylko świetnie wygląda w podaniu o przyjęcie na studia. Daje też szansę na wystąpienie przed rekruterami i zapewnia wysoką pozycję w szkolnej hierarchii. Krótko po nominacji ktoś zaczyna rozsyłać anonimowe wiadomości i ujawnia sekrety głównych bohaterów, podpisując się „As”. Życie Devona i Chiamaki wywraca się do góry nogami. Sytuacja w szkole staje się groźna dla nich samych i dla ich starannie zaplanowanej przyszłości.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Na początku roku szkolnego dwoje czarnoskórych uczniów ostatniej klasy – Devon Richards i Chiamaka Adebayo – zostaje wybranych na prefektów prestiżowej Prywatnej Akademii Niveus. Brzmi jak świetny początek roku dla nich oraz niezła zapowiedź przyszłości, także tej już po zdaniu egzaminów, prawda? Niestety nie będzie im dane długo się tym cieszyć – niedługo później „As” rozsyła anonimowe wiadomości, w których ujawnia sekrety głównych bohaterów. Stawką w grze przeciwko hejterowi staje się ich starannie zaplanowana przyszłość. Czy uda im się go powstrzymać zanim sytuacja zabrnie za daleko? • As Pik to głośny debiut brytyjskiej autorki nigeryjskiego pochodzenia, skierowany do starszej młodzieży. Książka z gatunku thrillera porusza tematy niezwykle ważne i niestety wciąż aktualne. Obok hejtu pojawia się także rasizm. Nie zabraknie również wątku kryminalnego i reprezentacji osób nieheteronormatywnych. • To co? Gotowi na rozwiązanie zagadki Asa razem z uczniami Akademii Niveus?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo