A tam, cicho być!:

biografia Bohdana Smolenia

Autor:
Katarzyna Olkowicz
Lektor:
Hubert Kułacz
Wyd. w latach:
2022 - 2023
Wydane w seriach:
Książka dla Ciebie 2023
Książka dla Ciebie
Książka dla Ciebie (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:
978-83-8188-435-8, 978-83-8188-967-4
Autotagi:
beletrystyka
biografie
CD
DAISY
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0

Blaski i cienie życia Bohdana Smolenia.

Trudno znaleźć osobę tak pełną skrajności jak Bohdan Smoleń – jeden z największych artystów polskiej sceny. Utalentowany kabareciarz i aktor. Miłośnik zwierząt stroniący od ludzi. Postać komiczna i tragiczna zarazem.

Wraz z Zenonem Laskowikiem stworzył niezapomniany duet w poznańskim kabarecie Tey, wywołując salwy śmiechu jak Polska długa i szeroka. Przez lata sprawiał, że na ustach milionów rodaków pojawiał się uśmiech. Blask sceny nie docierał jednak do jego życia prywatnego. A ono toczyło się w cieniu ogromnych tragedii – śmierci syna i żony.

A tam, cicho być! to biografia człowieka budzącego wiele kontrowersji, od zachwytów po żal i gorycz. Człowieka, który potrafił być dobry, ale i przykry dla osób dla niego ważnych. Angażującego się, by za chwilę od zbyt bliskich relacji uciekać. W ostatnich latach życia schorowanego i wręcz odpychającego. Człowieka, którego tak naprawdę niewiele osób znało i rozumiało. Człowieka, który być może nie znał i nie rozumiał sam siebie.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pierwszy raz czytałam biografię. Powiem szczerze, że nie była to łatwa pozycja. Wiele razy myślałam, że nie dotrwam do końca. • Książka jest napisana już po śmierci głównego bohatera -Bohdana Smolenia, więc nie miał on możliwości wyjaśnienia zarzutów, które niektóre osoby na jego temat przedstawiły. • Każdy z nas jest inny, każdy z nas jest odrębną jednostką, która postępuje tak a nie inaczej, czy dobrze , czy źle to nie jest nasze zadanie aby to oceniać. Powiedziałabym nawet że nie mamy takiego prawa. • Nigdy nie wiem jakbyśmy się zachowali w daje sytuacji. Możemy sobie wyobrażać jak , ale pewnie gdybyśmy się znaleźli w danej sytuacji postąpilibyśmy inaczej. • Książka skłania do refleksji, zatrzymania się i zastanowiania.
    +2 wyrafinowana
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Katarzyna Olkowicz
Lektor:Hubert Kułacz
Wydawcy:Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2023) Fundacja Moderna (2023) Legimi (2023) Dom Wydawniczy Rebis (2022-2023) IBUK Libra (2022) ebookpoint BIBLIO (2022)
Serie wydawnicze:Książka dla Ciebie 2023 Książka dla Ciebie Książka dla Ciebie (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:978-83-8188-435-8 978-83-8188-967-4
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka MP3 nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo