Śmierć w La Fenice

Tytuł oryginalny:
Death at La Fenice
Autor:
Donna Leon
Tłumacz:
Maria Olejniczak-Skarsgård
Wydawcy:
Oficyna Literacka Noir sur Blanc (1998-2024)
NASBI (2016)
ebookpoint BIBLIO (2016)
IBUK Libra (2016)
Wydane w seriach:
Komisarz Brunetti i tajemnice Wenecji
Wenecja komisarza Brunettiego
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
Więcej informacji...
3.0 (2 głosy)

Donna Leon jest amerykańską autorką powieści kryminalnych. Wiele podróżowała. Osiadła we Włoszech, nie opodal Wenecji, gdzie w tamtejszej filii uniwersytetu Maryland wykłada literaturę angielską.

Głównym bohaterem Śmierci w La Fenice oraz następnych powieści, tworzących już całą serię, jest wenecjanin, komisarz Guido Brunetti, który dla czytelników stał się drugim Maigretem.

To właśnie Wenecja, jej specyficzna atmosfera, ulice, kanały, miejscowe gazety, tworzą klimat tej wciągającej historii; komisarz Brunetti zaś, uosabiający staroświecką moralność, "poprawność polityczną" i śródziemnomorski styl życia, jest postacią wzbudzającą całkowite zaufanie. Śmierć w La Fenice, której akcja rozgrywa się w słynnej operze, w 1991 roku została uhonorowana japońską nagrodą Suntory jako najlepsza powieść kryminalna roku.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Najpierw przeczytałam późniejsze tomy opowieści o komisarzu Guido, więc ten pierwszy wydał mi się słabszy od reszty. Nie występują tu jeszcze wszyscy aktorzy tego cudownego teatru, dla którego scenografią jest przepiękna Wenecja. • Bardzo dobra lektura, kryminał w dobrym stylu. Można się pośmiać, ale też zadumać nad złożonością psychiki ludzkiej. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Donna Leon
Tłumacz:Maria Olejniczak-Skarsgård
Wydawcy:Oficyna Literacka Noir sur Blanc (1998-2024) NASBI (2016) ebookpoint BIBLIO (2016) IBUK Libra (2016)
Serie wydawnicze:Komisarz Brunetti i tajemnice Wenecji Wenecja komisarza Brunettiego
ISBN:83-7392-009-9 83-86743-56-5 978-83-65613-02-8 978-83-7392-954-8 83-86743-56-4 83-7392-0009-9
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo