Wrocławskie tęsknoty

Autor:
Monika Kowalska
Lektor:
Emilia Lewandowska
Wyd. w latach:
2022 - 2024
Wydane w seriach:
Dwa miasta
ISBN:
978-83-2458-448-2, 978-83-271-6234-2
978-83-245-8448-2
Autotagi:
audiobooki
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
rodzina
Więcej informacji...
4.5 (6 głosów)

Stanowi t. 2 cyklu : t. 1 Lwowska kołysanka ; t. 3 Pozdrowienia z Wrocławia. Losy lwowskiej rodziny w powojennym Wrocławiu. Po II wojnie światowej setki pociągów wiozą przesiedleńców z Kresów na Ziemie Odzyskane. Wśród podróżnych jest Adela z rodziną... Gdy Szubowie wysiadają z pociągu towarowego na dworcu we Wrocławiu, ich oczom ukazuje się miasto wypalonych ruin. Tu nic nie będzie proste - ani życie, ani miłość... Wszyscy tęsknią za ukochanym Lwowem, za znajomymi ulicami i zniesieńskimi wzgórzami. Jednak powrót jest niemożliwy, choćby tęsknota rozrywała duszę na strzępy... Mimo zagubienia każdy z Szubów wie, że nie można żyć przeszłością, trzeba iść do przodu. Miasto powoli podnosi się ze zgliszczy, a oni stopniowo odzyskują wewnętrzny spokój. Czy Julia i Paweł znajdą siłę, by zacząć życie od początku? Czy Szubówny pokochają miasto pełne gruzów i niebezpieczeństw? Czy odnajdą w nim nowy dom?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Monika Kowalska - cykl : DWA MIASTA • cz. I - LWOWSKA KOŁYSANKA • cz. II - WROCŁAWSKIE TĘSKNOTY • Po przepięknym , przedwojennym Lwowie wiedzie autorka czytelnika wraz z rodziną Szubów i główną bohaterką Adą. Dziewczyna wkracza w dorosłe życie, które brutalnie przerywa bezlitosne okrucieństwo wojny. /cz. I/. • Po wojnie i zmianie układów politycznych Szubowie podzielają los tysięcy Kresowiaków i osiadają na Ziemiach Odzyskanych, we Wrocławiu. A Wrocław - to ruiny i zgliszcza /cz. II/. • Jak w takim mieście odbudować dawny dom, by stał się bezpiecznym azylem i spójnią rodziny? Czy Szubowie i Ada poradzą sobie w trudnej, powojennej codzienności w obcym dla siebie miejscu? • POLECAM tę opowieść o poplątanych ludzkich losach, klimacie tamtych czasów, które minęły bezpowrotnie, powieść , w której radość przeplata się ze smutkiem a miłość z cierpieniem. W powieściach zachwyca plastyczny, autentyczny obraz miejsc rozgrywającej się akcji.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Monika Kowalska
Lektor:Emilia Lewandowska
Wydawcy:Wydawnictwo Publicat (2024) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2023) Wrocław (2022) Książnica - Publikat S. A (2022) Książnica - Publicat (2022) Książnica. Oddział Publicat (2022)
Serie wydawnicze:Dwa miasta
ISBN:978-83-2458-448-2 978-83-271-6234-2 978-83-245-8448-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza rodzina
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo