Niespokojni ludzie

Tytuł oryginalny:
Folk med ångest
Autor:
Fredrik Backman
Tłumacz:
Agata Teperek
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2022)
Legimi (2022)
ISBN:
978-83-67157-22-3, 978-83-67157-23-0
978-83-67262-02-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.6 (15 głosów)

Niespokojni ludzie

Przeł. Agata Teperek

Autor Mężczyzny o imieniu Ove powraca ze swoją najbardziej awanturniczą powieścią.

Niespokojni ludzie to zakręcona komedia o dramacie zakładników pojmanych w trakcie oglądania mieszkania na sprzedaż. Pewna uzbrojona jednostka zamyka się w nim po nieudanym napadzie na bank razem z nadmiernie rozentuzjazmowaną agentką nieruchomości, zgorzkniałym małżeństwem uzależnionym od wypadów do Ikei, złośliwą multimilionerką, przygnębioną staruszką, kobietą w zaawansowanej ciąży i jej wkurzającą partnerką oraz typem z głową królika. Kiedy zakładnicy zostają uwolnieni, policja wpada do mieszkania, ale okazuje się ono… puste.

Podczas serii trudnych przesłuchań na jaw wychodzą różne wersje wydarzeń. Czy policji uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego napadu? Czy na podstawie różnych kawałków tej układanki uda się odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co się naprawdę stało, ale także dlaczego ludzie bywają tacy niespokojni i co jest dzisiaj z nimi nie tak?

Niespokojni ludzie to powieść prowokująca do myślenia, rozdzierająca serce, a jednocześnie niemożliwie zabawna. Idealna mieszanka tragizmu i komizmu, wiarygodności i absurdu. Zadziorny i humorystyczny styl sprawił, że tę historię pokochały miliony czytelników na świecie.

Prawa do serialu na podstawie Niespokojnych ludzi zostały kupione przez Netflix.

Baśń o poobijanych dorosłych ludziach.

„Svenska Dagbladet”

Fredrik Backman chce dyskutować o tym, co w nas, ludziach, niemożliwe, a zarazem fantastyczne i koniec końców, konieczne.

„Sydsvenskan”

Fredrik Backman (ur. 1981) – szwedzki dziennikarz, bloger i pisarz. W 2012 roku ukazał się Mężczyzna imieniem Ove, jego książkowy debiut, który szybko okazał się bestsellerem, odnosząc międzynarodowy sukces. Poqwieść została także szybko zekranizowana. Później ukazały się kolejno: Pozdrawiam i przepraszam, Britt-Marie tu była, Miasto niedźwiedzia i My przeciwko wam. Książki te stały się bestsellerami i zostały opublikowane na całym świecie w ponad dwudziestu pięciu językach.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Od śmiechu do płaczu. Początek nie zachwyca ale całość jest świetna.
  • panikultura.pl/niespokojni-ludzie-fredrik-backman/
  • Co może pójść nie tak? Czy może być gorzej? Nie zawsze jest tak jak sobie coś zaplanujemy. • „Niespokojni ludzie” to historia napastnika i zakładników, która rozgrywa się w kamienicy szwedzkiego miasteczka. Zarówno przestępca, zakładnicy jak i policjanci prowadzący sprawę okażą się nieszablonowi. Opowieść przedstawiona przez Backmana jest nietuzinkowa. Jak się okaże, paradoksalnie, czytelnicy będą kibicować rzekomemu przestępcy. I paradoksalnie cała historia skończy się happy endem. Dla wszystkich. • „Niespokojni ludzie” w opinii wszystkich klubowiczów okazała się udaną powieścią i godną polecenia.
  • 5/5 bardzo dobra pozycja, slodko-gorzka refleksja nad życiem i człowiekiem. Bardzo przyjemnie i lekko się czytało.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo