Nowy Jork:

opowieści o mieście

Autor:
Magdalena Żelazowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Luna (2022)
Legimi (2022)
Wydawnictwo Marginesy
ISBN:
978-83-67022-71-2, 978-83-67022-76-7
978-83-67157-51-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.5 (2 głosy)

Zapis codziennego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata.

Nowy Jork to miasto przyciągające od początku swojego istnienia

odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych ludzi. Ci, którzy

mieli odwagę tu przyjechać i zacząć nowe życie, stworzyli miejsce

absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Oprócz

przeprowadzki i stopniowego zatapiania się autorki w fascynującą, a czasem

zaskakującą codzienność Wielkiego Jabłka książka opisuje nowojorczyków,

najciekawsze fakty z historii metropolii, najpiękniejsze budynki. Przedstawia

też najbardziej spektakularne oraz inspirujące nowojorskie kariery i kobiece

życiorysy. Pokazuje najsłynniejsze sklepy, smaki prosto z ulic, uroki różnych

pór roku, ale także to, co drażni oraz uwiera w mieście marzeń.

Przypomina nastrojowy spacer z autorką, która, zauroczona miastem,

snuje o nim fascynujące historie.

O Nowym Jorku nakręcono setki filmów, napisano tysiące książek, opublikowano dziesiątki tysięcy artykułów. Niemal wszystko, co było tam do odkrycia, zostało już odkryte. Na Nowy Jork można jednak spojrzeć w oryginalny, intrygujący i niecodzienny sposób – tak jak zrobiła to Magdalena Żelazowska w napisanej z polotem i lekkością książce Nowy Jork. Opowieści o mieście. Choć sam byłem w Nowym Jorku dziesiątki razy, dzięki jej lekturze na nowo odkryłem to niezwykłe miasto.

Marek Wałkuski

Dziennikarz Polskiego Radia, wieloletni korespondent w USA

Nowy Jork. Opowieści o mieście to nie tylko niespotykane połączenie osobistej historii autorki, która wprowadza nas w klimat miasta, ale też przewodnik po współczesnym Nowym Jorku z licznymi nowojorskimi faktami i ciekawostkami. To szalenie wciągająca lektura ze smaczkami – drogowskazami co do miejsc ulubionych przez mieszkańców miasta.

Magdalena Muszyńska-Chafitz

autorka bloga Little Town Shoes i licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku

Nowy Jork oczami Żelazowskiej jest trochę jak szklana kula śnieżna, ale taka, którą potrząsam i za każdym razem pośród wirujących płatków widzę inną historię, inne miasto, innego człowieka. Dzięki swojemu perfekcjonizmowi, szczegółowym opisom i prywatnym wyznaniom Magda potrafi nie tylko zabrać czytelnika na ulice Nowego Jorku, ale i go tam zatrzymać. Ja zamykam oczy i znów tam jestem. Dzięki, Magda!

Ilona Raczyńska

Wirtualna Polska

Lojalnie ostrzegam: gdy zaczniesz czytać tę książkę – wciągnie cię bez reszty! To fascynująca i bardzo osobista opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych miast świata. Nowy Jork wciąż urzeka, choć tyle razy opisano go i sfilmowano. Magda przedstawia go z humorem i uczuciem, prowadząc nas przez zaułki, rozmawiając z ludźmi i odkrywając historie z przeszłości. Uwaga: lektura na własną odpowiedzialność, bo ryzykujesz, że pod koniec książki kupisz bilet do Stanów i wyruszysz zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Anna Olej-Kobus

autorka licznych książek podróżniczych oraz bloga AfrykAnka

Jeśli jeszcze nie byliście w Nowym Jorku, po lekturze tej książki rzucicie się kupować bilety. Jeśli już kiedyś mieliście szansę to miasto odwiedzić, natychmiast zapragniecie tam wrócić. A jeśli tu mieszkacie… Wtedy uświadomicie sobie, jak wielkie macie szczęście.

Maja Klemp

autorka bloga milosna-globalizacja.pl

Z książką Nowy Jork. Opowieści o mieście jest jak z raspberry kiss w Molly’s Cupcakes. Jak już posmakujesz, to nie możesz przestać. Pozwala poczuć klimat tego miasta, sprzedaje wiele smaczków. I jak wspomniana babeczka – zostawia niedosyt! Pozycji książkowych o Wielkim Jabłku jest mnóstwo, ale ta jest moim faworytem. A jako była nowojorczanka wiem, co mówię.

Mariola Cyra

redaktor zarządzająca portalu Polki na Obczyźnie

Magdalena Żelazowska

Pisarka, dziennikarka, podró

(...)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo